Son dönemde, Kapalıçarşı'da el değiştiren dolar, ekranlardaki kurlardan yaklaşık 1 TL daha yüksek bir seviyede işlem görüyor. Yani, Kapalıçarşı'da dolar alış fiyatı 32.27 TL iken, satış fiyatı 32.56 TL olarak kaydedilmiş durumda. Buna karşılık, ekranlardaki dolar/TL kuru ise 31.82 TL seviyesinde. 

HSBC'den dikkat çeken dolar tahmini

9 Yıldır Karısına Eziyet Uygulayan Koca Tutuklandı: Kadın ve Çocukları Koruma Altına Alındı 9 Yıldır Karısına Eziyet Uygulayan Koca Tutuklandı: Kadın ve Çocukları Koruma Altına Alındı

Tüm bu hareketliliğin ortasında, finans dünyasının önde gelen kuruluşlarından HSBC, dolar/TL kuru tahminini yukarı yönlü revize ettiğini açıkladı. Murat Toprak gibi deneyimli stratejistlerin imzasını taşıyan 6 Mart tarihli raporda, HSBC'nin 2024 yılı için dolar/TL kuru tahminini 33 TL'den 36 TL'ye çıkardığı belirtildi. Banka, Türk lirasının beklenenden daha hızlı bir şekilde değer kaybettiğini ve bu revizyonun, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) TL'deki reel değerleme beklentilerine dayandığını ifade etti.

Türk lirasının değer kazanma ihtimali

HSBC stratejistleri, Türk lirasının reel olarak değer kazanma olasılığının %10 civarında olduğunu öngörüyor. Bu, TCMB'nin enflasyon hedeflemesi çerçevesinde, TL'nin değer kazanmasını bir ara hedef olarak gördüğünün bir göstergesi. Bu bağlamda, TCMB'nin artan döviz talebine yönelik attığı adımlar ve yabancı kuruluşların kuru tahminlerini güncellemeleri, piyasa dinamikleri açısından kritik öneme sahip.

Doların güncel durumu

1 ayın en düşük seviyelerinde hareket eden dolar endeksi, yurt içindeki kurun rekor kırdığı ve sonrasında geri çekildiği bir dönemi yaşamakta. 7 Mart 2024 tarihi itibarıyla, dolar/TL kuru 31.82 TL seviyesinde işlem görüyor.