Doğu Anadolu Fayı üzerine gelen uyarılar, deprem uzmanları tarafından dikkat çekici bir şekilde sürdürülüyor. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bu fayın kırılması durumunda 7 ve üzeri büyüklükte depremlerin meydana gelebileceği konusunda önemli bir uyarıda bulundu. Ercan, Anadolu'da artan gerilmenin belirgin bir işareti olarak, "Depremden önce depremcikler kudurur, sonra derin bir dinginlik başlar. Sonra da deprem vurur. Dinginlik ne kadar uzun sürerse deprem o kadar büyük olur. Anadolu gerildi, durdu. Beklemede" ifadelerini kullandı.

Rothschild ailesinin 4. Baronu Lord Jacob Rothschild, 87 yaşında hayatını kaybetti Rothschild ailesinin 4. Baronu Lord Jacob Rothschild, 87 yaşında hayatını kaybetti

Aynı çerçevede, Prof. Dr. Naci Görür de Doğu Anadolu fay hattının her an 7 ve üzeri bir deprem üretebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Özellikle Tunceli bölgesindeki fay hatlarına vurgu yaparak, 6 Şubat depremlerinin stres transferine neden olarak endişe yaratabileceğini belirtti. Güvenlik önlemlerinin alınması konusunda çağrıda bulunan Görür, Arap Levhası'nın Anadolu'yu sıkıştırdığını ve bu durumun ciddi bir risk oluşturduğunu vurguladı. Toplumun bilinçlendirilmesi ve hazırlıklı olunması önem arz ediyor.