Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Mühtedi Çalışmaları ve Yurtdışı Sosyal İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Sevde Düzgüner, yapmış olduğu paylaşımında, Fetva ve İrşat Ekip Başkanlığı olarak 2024 Hac Organizasyonu adı altında fetva, irşat ve manevi destek alanlardında hizmet sunduklarını söyledi.

Başkan Düzgüner, fetva hizmetlerinde haccın yapılması, irşatta haccın bireyler üzerindeki yaşatmış olduğu etkileri değerlendirirken manevi destek hizmetini ise bu sene ilk defa uygulamaya aldıklarına dikkat çekti.

Bursa'da Şok Olay: Adam, Eski Eşinin Ölmeden Selasını Okuttu Bursa'da Şok Olay: Adam, Eski Eşinin Ölmeden Selasını Okuttu

'Onlara profesyonel destek hizmeti sağlıyorlar'

Söz konusu hizmetlerin Diyanet İşleri Başkanlığının yurt genelinde hizmetlerinin hacca taşınmasıyla ortaya çıktığını söyleyen Düzgüner, başkanlık bünyesinde özel eğitimlerle yetiştirilen manevi danışmanların hastane, yurtlar veya cezaevleri gibi pek çok farklı kurumda görev yaptığının altını çizdi.

Düzgüner, "Zor ve sıkıntılı zamanlardan geçerken inancından, maneviyatından güç alan insanların yanlarında olup onlara profesyonel destek hizmeti sağlıyorlar." şeklinde konuştu.

Danışmanlar Özel Olarak Seçildi
Manevi destek hizmetlerinin, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası da bölgede sağlandığını söyleyen Düzgüner, hacda da Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı hastanelerde manevi destek hizmeti verdiklerini söyledi.

Bu konuyla birlikte deprem bölgesinden adım atan kafilelere ilişkin de söz konusu hizmeti kutsal topraklarda devam ettiklerine değinen Düzgüner, şunları kaydetti:

"Kahramanmaraş ve Hatay gibi depremin yıkıcı etkilerinin olduğu şehirlerden gelen kafilelere özel manevi danışman atandı. Bu yılki uygulamada 12 kafilenin kendileriyle özel ilgilenen manevi danışmanı oldu. Danışmanlar daha önce bu alanda çalışmış, 8-10 yıllık tecrübeye sahip kişilerden özel olarak seçildi. Bu manevi danışmanlar kafilelerini kutsal topraklarda güllerle karşıladı, onların kaldıkları otellerde kaldı, onlarla yemek yedi, tavafa gitti. Her an onların yanında olduklarını hissettirdiler" dedi.

Olumsuz Tecrübeler  İle Mücadele

Düzgüner, bu durumların haricinde kısa süre önce veya hac ibadeti sırasında yakınlarını kaybeden kişilere de manevi destek danışmanı görevlendirdiklerini söylerek, şu bilgileri aktardı:

"Ayrıca Kabe'ye gidip-gelirken kaybolma korkusu yaşayan, kalabalık nedeniyle korkan hacılarımız oldu. Bu tür olumsuz tecrübelerle mücadele konusunda da manevi destek hizmetine başvurdu."

'Seni bana Allah gönderdi' 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki hastaneden cerrahi mücadele gerekliliğinden kaynaklı Suudi Arabistan'a ait hastanelere gönderilen hastalara hakkında söz konusu hizmeti verdiklerine dikkat çeken Düzgüner, şunları ekledi:

"Bu yıl ilk defa hayata geçirilen uygulamadan hacı adaylarımız çok memnun kaldı. Artık hac kafileleri yurda dönmeye başladı. Bu destekten yararlanan vatandaşlarımız memnuniyetlerini, manevi destek danışmanlarımıza 'Seni bana Allah gönderdi' ifadesini kullanarak belirtiyor. Bunu sıklıkla duyuyoruz. İnsan yoğun duygular yaşayıp içinden çıkamadığı zamanlarda dışarıdan sadece kendisi için gelmiş, onu sakinleştiren, dua eden birisiyle karşılaştığında buranın maneviyatının da etkisiyle onun üzerinden daha kolay geliyor. Bu çalışma bu sene başladı, bundan sonra da gelişerek devam edeceğini umuyoruz."

Düzgüner, manevi destek hizmetinin birebir, grup ve toplu görüşmeler şeklinde yapıldığını vurgulayıp, "Şu ana kadar ekiplerimiz bine yakın görüşme yaptı." ifadelerini kullandı.