6 Şubat 2023 tarihinde 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki depremin ardından 10 il ciddi şekilde hasar görürken, bölgelerdeki yaraların sarılması için çalışmalar aralıksız devam ediyor.  Yaşamını yitirenlerin sayısı 18 bin 342'ye yükselirken yaralı sayısı ise 74 bin 242 oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen iller arasında yer alan Diyarbakır'da yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma başlatıldı. 

İlgili kişiler hakkında soruşturma açıldığını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı şu ifadelerle açıkladı:

'''Deprem Bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal ve gecikmeksizin soruşturma işlemlerine başlanılmıştır.

Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirilmiş olup, numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır.

Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır.

Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir.''