Geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarına, Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla kimsesiz kalan çocukların cematlere verildiği şeklinde ortaya çıkan iddialar bir anda gündemi salladı.

Söz konusu iddialar üzerine harekete geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bahse konu olan adrese ev ziyareti gerçekleştirildiğini, adreste Suriye'deki savaşta eşlerini kaybeden yabancı uyruklu kadınlar ile çocukları olduğu ve çocuklar açısından herhangi bir ihmal ve istismar bulgusunun bulunmadığını yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

O ilin Milli Eğitim Müdürü görevinden ayrıldı O ilin Milli Eğitim Müdürü görevinden ayrıldı

Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"Haberde bahsi geçen konu ile ilgili olarak 10 Şubat 2023 tarihinde belirtilen adrese kolluk ve Beykoz Sosyal Hizmetler Merkezi (SHM) ekiplerimizle hane ziyareti gerçekleştirilmiştir. Yapılan tespit neticesinde hanede kalan refakatsiz konumda olan herhangi bir çocuğa rastlanılmamış olup, hanede kalanların Suriye'deki savaşta eşlerini kaybeden yabancı uyruklu kadınlar ile çocuklarının olduğu, çocuklar açısından herhangi bir ihmal ve istismar bulgusunun bulunmadığı tespit edilmiştir. Hane ziyareti sonrasında ailelere Bakanlığımız hizmetleri ve bu hizmetlere ihtiyaç duymaları halinde temas kurabilecekleri iletişim kanalları ile ilgili gerekli bilgilendirme de yapılmıştır."