Eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç hakkında, deprem yardımı adı altında 110 milyon lirayı hesabına geçirdiği ve bu paraları kripto ve şans oyunları sitelerine aktardığı iddiasıyla dolandırıcılıktan 160 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Mustafa Kılıç, 17 Temmuz 2023 tarihinde dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanmış ve ardından görevden alınmıştı. Aynı soruşturma kapsamında Kılıç ile birlikte hareket ettiği öne sürülen Ö.A. ve P.Y. hakkında da soruşturma tamamlandı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Mustafa Kılıç'ın "kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan 16 kez olmak üzere 160 yıl hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Tutuklu sanık Ö.A. için 9 kez olmak üzere 90 yıl, tutuksuz sanık P.Y. için ise 2 kez olmak üzere 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sahte İhaleler ve Kişisel Hesaplar

İddianamede, sanık Ö.A.'nın kendisini "Cumhurbaşkanı yardımcısı danışmanı" olarak tanıttığı, sanık P.Y.'nin ise "Dönemin Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile yakın görüşen aracı" olarak tanıttığı belirtiliyor. Kılıç, Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının başkanı olduğu dönemde, "gıda ihalesi" varmış gibi göstererek müşteki E.E.'nin toplamda 13 milyon 830 bin lirayı "teminat bedeli" adı altında şahsi hesabına yatırmasını sağlamış.

Yola çıkacaklar dikkat, akaryakıta rekor 'vergi zammı' geliyor Yola çıkacaklar dikkat, akaryakıta rekor 'vergi zammı' geliyor

Başka bir müştekiden "Deprem sebebiyle hasarlı konut yıkımı" ve "107 milyon liralık gıda alımı" altında 1 milyon 240 bin 134 lira, farklı bir kişiden ise 6 milyon 530 bin lira teminat bedeli aldığı iddia ediliyor. Bu paraların bir kısmının iade edildiği, ancak 44 milyon 889 bin 134 liranın geri ödenmediği belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı Müfettiş Raporu

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'nin raporuna göre, Mustafa Kılıç, Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yapacağı bir gıda ihalesi varmış gibi davranarak kişilerden ya da firmalardan teminat bedeli adı altında para almış. Bu paraların bir kısmıyla kişisel borçlarını kapatırken, bir kısmını da kripto para ve şans oyunları sitelerine aktardığı tespit edilmiştir.