ATM'lerde yeni dönem. Bankalar jet hızıyla duyurdu! ATM'lerde yeni dönem. Bankalar jet hızıyla duyurdu!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. CNN Türk'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, enflasyonla ilgili umut verici mesajlar verdi.

"Bizim Beklentimiz İyi Yönde Çıkması"

Kripto paralara karşı yapılan düzenlemelerin Meclis'ten geçtiğini ve yapılan incelemelerde olumlu raporların çıktığını belirten Yılmaz, "Bizim beklentimiz iyi yönde çıkması. Çıkmazsa bunu siyasi bir neden olarak yorumlarız. Biz teknik anlamda bir sıkıntı görmüyoruz" dedi. Ayrıca, Türkiye'nin gri listeden çıkmak için istenilenleri yerine getirdiğini ifade etti ve enflasyonun Türkiye'nin gündeminden çıkacağı tarihle ilgili bilgi verdi.

Enflasyonda Hızlı Düşüş Beklentisi

Yılmaz, geçen yıl Eylül ayında ortaya konulan üç yıllık orta vadeli programa değinerek, programın üç dönemden oluştuğunu söyledi: geçiş dönemi, dezenflasyon dönemi ve istikrar dönemi. Yılmaz, "Mayıs ayından sonra geçiş dönemini geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Haziran'dan itibaren yıllık enflasyonda düşüşler görmeyi bekliyoruz. Temmuz ve Ağustos'ta bunun daha da hızlandığını göreceğiz. Eylül'e geldiğimizde bugünkü rakamın ciddi anlamda gerilediğini göreceğiz" dedi.

Türkiye Ekonomisinde İyileşme

Yılmaz, Türkiye'nin bütçe açığı, cari açık, büyüme ve istihdam konularında doğru adımlarla ilerlediğini belirtti. Merkez Bankası'nın 147.6 milyar dolar rezervi olduğunu ve geçen yıl bu rakamın 90 milyar dolar civarında olduğunu vurguladı. "Türkiye sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Artık sağlam bir zeminde enflasyonla mücadele edecek konumdayız. Bizim bütün amacımız sosyal refahı kalıcı olarak artırmak. Dolayısıyla bu çerçevede bu mücadeleyi sürdürüyoruz" dedi.