Erdoğan'dan UEFA'ya eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Merih Demiral'ın Türkiye-Avusturya maçında yaptığı 'Bozkurt' işareti nedeniyle soruşturma geçirmesiyle ilgili olarak, kimsenin Almanların formalarında kartal ya da Fransızların formalarında horoz olmasına tepki göstermediğini vurguladı. Erdoğan, Merih'in heyecanını bu şekilde ifade ettiğini ve Dışişleri Bakanlığının gerekli adımları attığını belirtti.

Merih Demiral'a 2 maç ceza

Erdoğan'ın açıklamalarından kısa bir süre önce UEFA, Merih Demiral'a 2 maç men cezası verdiğini duyurdu. Bu karara tepki olarak Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), hemen harekete geçerek Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurdu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de UEFA'nın bu kararına sert eleştirilerde bulundu. Çelik, UEFA Disiplin Kurulu'nun Merih Demiral'a verdiği 2 maç cezasının son derece hatalı olduğunu ve bu kararın belirli baskı gruplarının etkisi altında alındığını ifade etti.

Olayın geçmişi

EURO 2024 Son 16 Turu’nda Türkiye'nin Avusturya ile karşılaştığı maçta, Merih Demiral, attığı goller sonrası 'Bozkurt' işareti yaparak sevincini kutladı. Bu hareketi sonrası UEFA, Merih hakkında soruşturma başlattı. UEFA'nın verdiği ceza, futbol dünyasında geniş yankı uyandırdı ve Türkiye'de büyük tepki çekti.

Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı: İşgal ve İhlaller Teyit Edildi Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı: İşgal ve İhlaller Teyit Edildi

Ömer Çelik'in açıklamaları

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, UEFA'nın Merih Demiral'a verdiği cezanın yanlış bir karar olduğunu belirtti. Çelik, UEFA'nın bu kararı açıklamadan önce belirli mahfillerde kararın yayınlandığını ve bu kararın belirli baskı gruplarının etkisi ile alındığını öne sürdü. Çelik, bu kararın futbolun üzerine siyasi baskı gölgesi düşürdüğünü ifade etti.