Türkiye-Suriye ilişkileri hakkında açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad ile görüşme konusunda yaptığı açıklamada, "Biz davetimizi yapacağız, bu davetle Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirmek istiyoruz. Davetimiz her an olabilir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, bu açıklamasıyla Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerde yeni bir sayfa açabileceğinin sinyalini verdi.

UEFA'nın Merih Demiral'a verdiği ceza

Erdoğan, UEFA’nın Merih Demiral hakkında verdiği cezaya da değindi. Milli takımın sahada oynadığı muhteşem futbolla haksızlığa cevap verdiğini belirten Erdoğan, taraftarların da taşkınlık yapmadan Türkiye’nin vakur duruşunu gösterdiğini belirtti.

ÖSYM, 2024 YKS Kayıt Tarihlerini Belirledi! ÖSYM, 2024 YKS Kayıt Tarihlerini Belirledi!

"Rabbim hepsinden razı olsun. Bu vesileyle Hollanda milli takımını da başarıları için ayrıca tebrik ediyorum. Güzel ve heyecan seviyesi yüksek bir atmosferde oynanan maç öncesinde ve sırasında Hollandalı taraftarlar da centilmence davrandılar. Kendilerini burada özellikle kutluyorum, teşekkür ediyorum" dedi.

Batı'nın Türkiye'ye yaklaşımı değişmiyor

Erdoğan, Batı'nın Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirerek, Merih Demiral’a verilen cezanın adil olmadığını söyledi. "Batı'nın zihniyeti değişmemiştir ve aynı şekilde devam etmektedir. Merih Demiral’a verdikleri ceza, adeta ilk andan itibaren kararı verilmiş olan bir ceza" dedi.

"Ben Kazakistan'dan dönüşte uçak söyleşimizde de ifade etmiştim. Eğer olay bozkurt işaretini cezalandırmaksa Almanlar’da kartal var, kartalı cezalandırıyor musunuz? Yok. Fransızlarda horoz var, ‘Niye horozlanıyorsun’ diyerek kalkıp da Fransızları cezalandırıyor musunuz? Yok. Fakat Türkiye'de o golün ve arka arkaya atılan gollerin heyecanı içerisinde bizim efsanelerimizde yer alan bozkurt işaretini yapan Merih’e verilen bu ceza, Merih’in şahsına değildir. Aslında Türkiye'nin millet olarak yapısına dönük verilmiş olan bir cezadır. Bunun en güzel karşılığı da aslında bu maçtan bizim galip olarak çıkmamız olacaktı. Ben zaten inanıyorum ki bütün futbolcu arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de bu aşkla, bu heyecanla sahaya çıktılar. Onlara sahada güzel bir ders vereceklerdi ama ne yazık ki bu son 3-5 dakika içerisinde yakalanan pozisyonlar gole döndürülmüş olsaydı, oradan ağlayarak dönen onlar olacaktı. Maalesef olmadı."

Gelecek turnuvalara hazırlık

Erdoğan, milli takımın gelecekteki turnuvalara daha iyi hazırlanacağını ve 2026 Dünya Kupası ile 2028 Avrupa Şampiyonası'na odaklanacaklarını belirtti. "Şimdi bizim bunlara en güzel şekilde hazırlanarak, Montella’nın da dediği gibi inşallah bunların rövanşını orada alma şansımız var. Böyle de bir ekip inşallah hazırlandı" dedi.

Türkiye ve Suriye arasındaki arabuluculuk girişimleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerinin düzelmesi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Irak Başbakanı’nın da arabuluculuk girişimlerine değindi. "Türkiye'de görüşme konusunda Sayın Putin'in yaklaşımı var. Irak Başbakanının yaklaşımı var. Arabuluculuktan bahsediyoruz, komşumuzla niye olmasın? Şimdi öyle bir noktaya geldik ki Beşar Esad şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz" ifadelerini kullandı.