Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terörle sivil siyaset yan yana durmaz, terörle demokrasi bir arada bulunmaz" diyerek, terör ve demokrasi konusundaki kararlı tutumunu yineledi. Erdoğan, bu açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Anadolu Medya Ödülleri Töreni"nde yaptı.

Mahalli Medyanın Önemi

Erdoğan, konuşmasında mahalli medyanın önemine vurgu yaparak, yerel medyanın halkın taleplerini ve eleştirilerini aktarmada köprü görevi gördüğünü belirtti. Anadolu medyasının ne kadar etkili olursa, demokrasi kültürünün o kadar güçlü olacağını ifade eden Erdoğan, "Siz değerli medya mensuplarımızın verdiği mücadeleyi en iyi bilenlerdenim. Anadolu yayıncılığının siyasi hayatımızda hep yanında olduk. Bundan sonra da size sahip çıkmayı sürdüreceğiz" dedi.

Anadolu Medyasının Duruşu

Erdoğan, Anadolu medyasının son 12-13 yılda kritik dönemeçlerde takdire şayan bir duruş sergilediğini belirterek, Gezi olaylarından 15 Temmuz darbe girişimine kadar pek çok olayda milli iradenin sesi olduklarını söyledi. Gazzeli katliam ve şehit edilen gazetecilere sahip çıkma konusundaki kararlılıkları için de teşekkür etti.

Medyanın Rolü ve Basın Özgürlüğü

Cumhurbaşkanı, basın özgürlüğü konusuna da değinerek, Türkiye'ye basın özgürlüğü dersi verenlerin Filistin'deki katliamlar karşısında sessiz kaldığını eleştirdi. "Medya ofisleri basılırken, canlı yayında gazeteciler kurşunlanırken, gezi olaylarında Türkiye'ye kamp kuranlardan hiçbir ses çıkmıyor" diyen Erdoğan, basının tarihi boyunca zulme sessiz kalanlarla hakkı savunanları ayırt ettiğini vurguladı.

Terör ve Sivil Siyaset

Erdoğan, terörle sivil siyasetin yan yana duramayacağını belirterek, "Sırtını bomba olana dayayarak meşru siyaset yapılmaz. Biz bugüne kadar meşru siyasete söz söylemedik" dedi. Yargının Hakkari ile ilgili verdiği kararın kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Yargı hukukunu konuşturarak kararını vermiştir. Burası Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosudur. Sivil ve demokratik siyasetin güçlenmesi için pek çok adım attık" şeklinde konuştu.

AB'den iki ülke için tam üyelik kararı AB'den iki ülke için tam üyelik kararı

Hukukun Üstünlüğü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukukun üstünlüğü vurgusu yaparak, "Dünyanın hiçbir medeni ülkesi demokrasisinin kundaklanmasına izin vermez, veremez" dedi. 31 Mart yerel seçimlerine de değinen Erdoğan, adayların gayrimeşru işlemlere karışmamaları durumunda söyleyecek sözlerinin olmadığını, ancak yasaların gereğini yapmaktan da çekinmeyeceklerini ifade etti. Hakkari'deki hukuki adımın ilk olduğunu ve gereğinin yapılacağını belirtti.