Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM grup toplantısında, giderek artan 'başıboş köpek sorunu'yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 4 milyona ulaşan sahipsiz köpek sayısının önemli bir sorun olduğunu belirterek, önceliklerinin sahiplendirme olduğunu ve ardından bu sorunu kökten çözeceklerini dile getirdi.

Erdoğan, "Elitlere değil, halka baktık. Bağıranların değil, sessiz yığınların sesi olduk. Tuzu kurularla değil, şehrin çeperlerinde hayat mücadelesi verenlerle yol yürüdük. Allah’tan ve devletten başka hiç kimsesi olmayanlar için siyaset yaptık. Ne yaptıysak milletimiz için yaptık. Artık tahammül edilemez noktaya varan sahipsiz köpek sorununa işte bu zaviyeden bakıyoruz." dedi.

Türkiye'de 4 milyon civarında sahipsiz köpek olduğu tahmin ediliyor. Resmi rakamın 2 milyon olduğunu ancak bu konuda sağlıklı bir sayım yapılamadığı için rakamın en az iki katı olduğunu söyleyen Erdoğan, bu sorunun kuduz tehdidi gibi ciddi sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Kuduz riski açısından Türkiye'nin, Afrika ve Asya ülkeleriyle aynı risk kategorisinde yer aldığını belirten Erdoğan, sokak köpeklerinin sahiplendirilmesi gerektiğini ve bu konuda toplumun desteğini almak istediklerini vurguladı.

COVID-19'a yakalanmayanların sırrı çözüldü COVID-19'a yakalanmayanların sırrı çözüldü

Erdoğan, "Bizim medeniyetimiz bir merhamet medeniyetidir. Biz doğum yapacak bir köpek için ordusunun yolunu değiştiren bir peygamberin ümmetiyiz. Canlıya her zaman merhametle yaklaştık. Hiç kimse bizim merhametimizi sorgulamasın." şeklinde konuştu.

Bu sorunu köklü şekilde çözmek için çalışmalarının olduğunu belirten Erdoğan, sokak hayvanlarıyla ilgili taslak çalışmanın Meclis'e ulaştığını da açıkladı.