Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, seçim kampanyası kapsamında katıldığı bir canlı yayında vaatlerini paylaştı. Kurum, anket sonuçlarına dair bilgiler verirken, projeleri ve hedefleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"EVİN EVLADI OLDUK"
"Çok güzel ilgi, coşku var. Oy vereceğiz, sizi seviyoruz diyenler de var. 'Depremde bizim yanımızdaydınız' diyorlar. Bir gencimiz 'Depremzedeler sizi kardeşi görüyor, siz onların evladı oldunuz, annem sizi televizyonda izlerken evladı gibi izliyor' dedi. 5 yıllık bakanlık dönemimde, genel müdürlük dönemimde yaptığım çalışmalar karşıma çıkıyor. Bir siyasetçi için en kıymetli şey budur. "

"İSTANBULLU GÜVENİ İSTİYOR"
Deprem konusunda ulaşım konusunda bu sorunların çözümü noktasında irade gösteren kazansın diyorlar. İstanbul'da gerçekten farklı bir manzara var. Sokak tamamen buna odaklanmış durumda. İstanbullu, kaybolan yıllarının geri gelmesini istiyor. Huzuru, güveni istiyorlar. Trafikteki çilenin bir an önce bitmesini istiyorlar. Yönetiminin İstanbul'a odaklanmasını istiyorlar. Ben hep bu anlayışla çalıştım.

"KENDİLERİNİ DAĞIN TEPESİNDE GÖRÜYORLAR"
Mevcut yönetim kendisini dağların tepesinde görüyor, 8-10 puan önde görüyoruz tavrındalar. Kendilerini farklı konuma oturtmaya çalıştılar. İstanbul'a odaklanmadıkları için farklı meselelerin peşinden koştular. Rakiplerini İstanbul'a aramadılar. 8-10 puan kendilerini önde görüyorlardı.

"ÖNE GEÇTİK"
"Biz adaylıktan sonra anket yaptık 2 puan gerideydik. Lansmandan 1 hafta önce anket yaptırdım. Şuan biz 1,5 puan öndeyiz. Bu CHP'nin yaptırdığı ankette de böyle. Bu yaptığımız ankette DEM Parti ve YRP aday gösteriyor. Biz rehavete kapılmadan tüm İstanbullularla birlikte 31 Mart'ta gerçek belediyecilik vizyonuyla eserlerimizi gerçekleştireceğiz. İstanbul buna hazır. El birliği içerisinde 31 Mart'ta bir zaferi kutlayacağız."

"GÖZÜMÜZ GİBİ BAKACAĞIZ"
Biz bugünlere kadınlarımızla geldik. AK Parti olarak eğer 22 yıldır iktidardaysak kadınlarımıza verdiğimiz değerle geldik. Onlar bizim annelerimiz, onlar bizi yetiştirenler, onlar bizim evlatlarımız, genç kız kardeşlerimiz. Onlara gözümüz gibi bakacağız.

"100 BİN TL SERMAYE VERECEĞİZ"
"Kadına değeri veren bir siyasi iradeyiz. Kadınların temsili noktasında cumhurbaşkanımızın, bizim bakış açımız bellidir. Kadınların istihdamı için birçok proje açıkladık. Onlar da memnun oldular. Burada olmaması bir eksiklik. Biz bakanlık döneminde benim bakan yardımcılarımdan biri kadındı. Yöneticilerimiz, genel müdürlerimiz, daire başkanlarımızdan kadın yöneticileri ön plana çıkarma noktasında kararlar aldım ve uyguladım. Bizim genel siyasi bakışımız böyledir. Belediyelerde yetki ve temsil anlamında kadınlara öncelik verdik. Bu manada İBB'de kadın eli belediyeye yetkili makamlarda değecek. Belediyenin kendi içinde ve iştiraklerinde kadınlar olacak. Kadın yöneticilerimizi atayacağız. Biz kadınlarla ilgili projeler hazırlarken analizler, saha araştırmaları yaparak projeleri hazırladık. 100 bin girişimci kadına sermaye vereceğimizi açıkladık. Kadınların kendi işlerini kurabilmelerine imkan sağlayacağız. Bizim İSMEK'imiz vardı, burada kadınlarımızı kendi meslek dallarında, ilgileri oldukları alanlarda yetiştiriyorduk. Biz 100 bin lira sermayeyi gençlerimize de vereceğiz. Kadınlar İSMEK'te eğitim alıp iş hayatına atılacaklar. Kadınlarımız kendi ürünlerini İBB'nin kuracağı e-ticaret portalında satma imkanı vereceğiz. Biz bugünlere kadınlarımızla geldik. 22 yıldır iktidarda isek kadınlara veridğimiz değerle geldik."

"HUZURUN ADRESİ İSTANBUL"
"İETT gerekirse kadınları evlerine bırakacak. Biz bir kere belli çatılar kuracağız, belli bakış açıları kuracağız. İstanbul huzurun adresi olsun. Korkunun sokaklardan giderildiği, trafikteki çilenin giderildiği, deprem korkusunun ortadan kaldırılması istiyoruz. Bu endişeleri ortadan gidermek istiyoruz. Biz eğitimin değerli olduğu bir İstanbul istiyoruz. Biz bu yüzden Siztem İstanbul'u kuruyoruz. Bir kaldırım yaparken tabela dikip reklamları boy boy asıp bunu insanlara eziyete çevirmeyeceksin. Metro inşaatına başladığında yüzde 5 ilerlemeyeceksin. Hızlı bir şekilde ilerleyeceksin. Kuracağımız kadın, gençlik meclis ile beraber kararlar alacağız. Biz sokaklardan korkuyu silip alacağız. İnsanlar endişeye kapılmayacak. Kadınımız, kızımız gece eve gidiyor, durağı eve uzak oluyor. Benim İETT şoförü gerekirse eve bırakacak. Dijital İstanbul projesi ile İstanbul'un her sokağının güvenli olmasını sağlayacağız."

SOKAK HAYVANLARI KONUSU
"Sokak hayvanları ile ilgili endişeyi görüyoruz. İstanbul'un sokaklarından endişeyi kaldıracağız. Bu konuya duyarsız kalmayacağız. İlgileniyormuş gibi yapmayacağız. Konunun çözümü noktasındaki irade neyse onu ortaya koyacağız. 39 ilçede hizmet verecek hayvan bakım merkezleri kuracağız. İstanbul'da 17 bin tane sahipsiz hayvana bakım yapabilecek alan var. Her konuda olduğu gibi CHP yönetimi bu konuya duyarsız kalmış. İki yakaya da doğal yaşam içerisinde hayvanlarla ilgili hizmetleri yapabileceğimiz tesisler kuracağız. Tek bir merkezden yaparak bunu kontrol altına alacağız. Biz bunu kontrol altına almazsak 3-5 sene sonra hiçbir şekilde müdahale edemeyeceğiz hale gelecek. Sokaklarımız 5 sene içerisinde güvenli hale gelecek. Her türlü masrafı biz karşılayacağız. Sokaklarda insanımıza zarar verecek sokak hayvanı görmeyeceğiz."

"600 BİN KONUTU YENİDEN YAPACAĞIZ"
"İstanbul'da 7,5 milyon bağımsız birim var. 1,5 milyon riskli konut sözkonusu. Bunların 600 bini acilen dönüşmesi lazım, bunlar çok riskli. Bunları bilimsel verilerle aldık. Bu konutlarda oturanlar bir depremde hayati tehlike ile karşı karşıya. İlk aşamada 600 konutu yapacağız. Ben bakanlığım dönemimde 350 bin konut yaptı, sadece 5 yılda. 46 bin afet konutu yaptık anahtarını teslim ettik. Biz 20 yılda 1 milyon 250 bin konutu yapıp vatandaşımıza teslim ettik. Gelinen 5 yıllık süreçte mevcut yönetimin vaadi 115 bin konuttu, sadece 5 bin 86 konutu teslim etmişler. Bakanlık döneminde 350 bin konutu vatandaşlarımıza sunduk. 6 Şubat depremi olur olmaz seferberlik ruhu ile hareket ettik. Ben orada 60 gün bilfiil kaldım, 11 ilimizde uykusuz, helikopterle beldesine kadar gittim. 3 ayda 180 bin konutun inşasını başlattık. Pazartesi günü 46 bin konutu teslim edeceğiz. Siz yapmak isterseniz yaparsınız."

"İBB 12 BAKANLIK EDER"
"İBB 12 bakanlık eder, birçok bakanlığın bütçesinden fazla bütçesi vardır. İstanbul kendisine yeter. 81 ile yetebilecek zenginliği vardır. Siz bütçenizi doğru kullanırsanız bunların hepsi yapılır. 650 bin konutun her yıl 60 binini KİPTAŞ eliyle yapacağız. 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL kira ve taşınma yardımı yapacağız. 300 bini KİPTAŞ yapacak. 100 bin kiralanacak konut yapacağız. Kentsel dönüşüme tabi tutulmuş vatandaşlara buraları kiralayacağız uygun fiyatlara. Kentsel dönüşümün hızlandırılmasını sağlayacağız. 18 ayda 100 bin kiralık konutu bitireceğiz. 250 bin konutun yerinde dönüşümünü özel sektör ve vatandaşın işbirliği ile yapacağız. Bizi bilenler boşu boşuna kardeşi, evladı yapmıyor. İş yapma anlayışım böyle oldu. Sözümüzü her zaman tuttuk. Biz bugüne kadar şehir meydanlarının ihyasını yaptık. Biz o yüzden sadece İstanbul diyoruz. Bu işleri yapabilmek için gece gündüz çalışacağım. Yapamazsam bir daha İstanbul'a ne aday olacağım ne de böle bir söylem içerisine gireceğim. Bugüne kadar sözlerini tutan bir irade olduk. Bu sözleri hep tuttuk, tutacağız. Biz dertliyiz ve sorunları çözmek istiyoruz."

"İSTANBUL'A BİR ŞEY OLURSA ÜLKE GİDER"
Bizim bütün projelerimizin bütçesi 56 milyar dolar. 130 bin canımız gitmiş, elimizden gelen her türlü enerjiyi kentsel dönüşüm için vereceğiz. İstanbul 11 ile yetişir ama İstanbul'a bir şey olursa ülke gider, bayrak gider, devlet kalmaz. Deprem sorunu terörle mücadele sorunu kadar bu yüzden önemli.

"SÖZÜMÜ TUTMAZSAM ADAY OLMAYACAĞIM"
Ben bu açıklamış olduğum İstanbul vizyonundaki bütün işleri yapabilmek için gece gündüz ekibimle birlikte çalışacağım. Yapamazsam da ben bir daha İstanbul’a ne aday olacağım ne de böyle bir söylem içerisine gireceğim. Ben buna müsaade etmem. Bugüne kadar etmedim. Bugüne kadar hep sözlerini tutan bir irade olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız da verdiği sözleri hep tutmuştur.

"NACİ HOCAYI ÇOK SEVİYORUM"
"Naci Hocayı ben çok seviyorum, beğeniyorum çok da değerli bir bilim insanımız. Onu aradım ‘Hocam sizin bilgi birikiminizden faydalanmak istiyoruz’ diye. O da ‘Memnuniyet duyarım. Ben İstanbul’un deprem riski noktasında bir irade koyan varsa ben o iradenin yanında olurum’ dedi."

"3,5 YIL TRAFİKTE GEÇİYOR"
"Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 213 milyar lira, İETT 29 milyar lira, İSKİ 51 milyar lira ve iştirakleri de 221 milyar lira olmak üzere 515 milyar lira konsolide bütçesi var. öz geliri genel gelirinin yüzde 30’uydu. İstanbul’un konsolide bütçesi 515 milyar lira. Bu paranın yüzde 90'ının devletten alıyor. 2019'da belediyeyi bıraktığımızda öz gelir, genel gelirin yüzde 30'uydu. Öz gelirimizi arttırmak durumundayız. Bütçemizi iki katına çıkaracağız. Kaynakları etkili kullanacağız. Net 0 emisyon hedefi koyduk. Metro uzunluğunu iki yılda iki katına çıkacağız. Elinde yetki var, planlama gücünüz var, 30 şirketiniz var. İspark zarar ediyor, diğer yerler zarar ediyor. Konulara odaklanırsanız çözersiniz. Yeter ki arzunuz isteğiniz olsun. Şehrin içindeki ağır vasıtayı kuzeye alsanız trafik rahatlar. Oraya gidip lojistik üstler kuracaksınız. Otogarları kuzeye taşıtacaksınız. Bu trafiği rahatlatır. Buna engel yok. İBB yapsın. Bunlar böyle bir şey yaptı da engel mi oldular.  Ortalama insan ömrünün 3,5 yılı trafikte geliyor. Biz 2019’da 46 dakikada bırakmışız ortalama ulaşım süresini şu an 64 dakikaya çıkmış. Bizim hedefimiz 64 dakikayı 39’a düşürmek."

"ÖNÜNE GELEN TAKSİCİLİK YAPMAYACAK"
"UKOME taksi plakasını vermiyor diye bir konu yok. Büyükşehir Belediyesi “Ben taksicilik yapacağım” diyor. Kendim hat koyacağım ve bu hatlarda Büyükşehir Belediyesi olarak bu taksileri ben işleteceğim diye başvuruyor. Biz İstanbul’daki taksi sorununa ilişkin tek merkezden işi yürüteceğiz. Önüne gelen taksicilik yapmayacak."

Eşinden boşanan öğretmen, kendini 14. kattan boşluğa bıraktı Eşinden boşanan öğretmen, kendini 14. kattan boşluğa bıraktı

"ÖDÜL CEZA UYGULAMALARINI GETİRECEĞİZ"
"Taksicilere eğitim, denetim, ödül ve ceza uygulamalarını getireceğiz.  Masada oturup konuşacağım. Ben her esnafımla oturup konuşacağım. Kimseyle düşmanlık yapmayacağım. Taksici olacak arkadaşımız o eğitimi alacak, yeri gelecek yabancı dil bilecek. Şuan taksi sayısının bir sorun olup olmadığını göreceğiz. Biz belediye olarak taksicilik yapamayız. Bunu ihale ile vereceğiz eksik varsa. Eğitim, ödül ve ceza uygulamalarını getireceğiz. Bu iş ne taksicinin ne de belediyenin tekelinde."

İMAR AFFI KONUSU
İmar affı değil konu. İmar barışı denilen düzenleme vatandaşın elekrik, su, doğalgaz bağlatabilmesi, ipotek gösterebilmesi için düzenlenmiş bir yasadır. İmar barışına tabii olan binalarla ilgili "sağlamdır" ibaresi ne yapı kayıt belgesinde ne de bu kanunun içeriğinde vardır. Vatandaşımızın elektriğini, suyunu insani  bir bakışla alabilmesi için imar barışı yapılmıştır. Depremde yıkılan binalarda imar barışına başvurmuş binaların oranı yüzde 6. Bu noktada yapılan düzenleme vatandaşların sorununun çözülmesi için yapılmıştır. Deprem bölgesinde yıkılan binaların yüzde 98'i 1999 yılı öncesi yapılmış binalardır.

"250 BİN OTOPARK YAPACAĞIZ"
250 bin otopark yapacağız. Toplu ulaşım güzergahında hemen her yere yapacağız. Üzerinde park olacak, altında otopark olacak. Üzeri depremde toplanma alanı vazifesi görecek. Bu bütüncül bakış açısı ile bunları yapacağız. Ben bakanlık döneminde büyükşehirden fazla otopark yapmışımdır. 39 ilçede 5 yılda 250 bin araçlık otopark yapacağız. 

"HEDEFİMİZ 50'Yİ AŞMAK"
"İstanbullular "ceketimi assam kazanır" anlayışından bıkmış. Kadıköy, Beşiktaş'taki vatandaşlarımız hizmet alamıyor. Bu anlayış 31 Mart'ta bitecek. AK Parti, sosyal belediyecilik anlayışını ülkemize getirdi. Bizim karnemiz, yaptıklarımız belli. İstanbul'da oy hedefimiz yüzde 50'yi aşmak. Karşıda hangi ittifak olursa olsun bu mutluluğu yaşamak istiyoruz. Kazanırsak ilk yapacağımız iş ekibimle birlikte İstanbul'un acil sorunlarına odaklanmak ve bunlara çözümleri hayata geçirmek istiyoruz. O sürecimiz uykusuz geçecek."