Çocuklu ailelere 3 bin 300 tl ödenecek, Resmi gazete de yayınlandı. Çocuğu olan ailelere 3 bin 300 tl burs verilecek. 2023 yılında verilecek burstan kimler yararlanacak? Çocuklu ailelere verilecek burs yardımı ile ilgili özel haberimiz….

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısı ardından Recep Tayyip Erdoğan, çocuğu olan ailelere burs verileceği haberini vermişti.
Erdoğan, farklı kademelerde yani ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin ailelerine destek verecek.

Bu destekten yararlanmak için şart ne?
İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin ailelerinin yararlanabileceği bu devlet desteği yardımından sadece Devlet desteği alan ailelerin çocukları faydalanabilecek.

Ödemeler ne kadar olacak?
Farklı kademelerdeki bu çocuklardan,
İlkokul ve ortaokul kademelerindekilere 3300 TL,
Üniversite kademelerindekilere ise 5500 TL destek verilecek.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklu ailelere destek müjdesi açıklaması …
"Sosyal yardım hakkı olan ailelere mensup olan ve devlet okullarının ortaokul kademesinde okuyan öğrencilerin sınıflarında dereceye girmesi halinde net asgari ücret tutarının yüzde 60'ına kadar, yükseköğretimde eğitim alan öğrencilerine de net asgari ücret tutarı kadar dönem arası verilecek bir biçimde başarı desteği sağlayacağız. Aynı zamanda 4 yıllık yükseköğretim örgün öğretimde okuyan aynı kapsam içinde olan öğrencilere de aylık olarak 100 lira destek ödemesi vereceğiz.
'Net asgari ücrete orantılı olarak belirlenen bir destek olacak'

YÖK tarafından belirlenen ve dünya genelinde ilk 500 üniversiteye girme hakkını alan aynı kapsam içindeki öğrencilere de devletinin her zaman yanında olduğunu hissettirmesi için onlara bir başarı desteği sağlayacağız. Sosyal yardım desteği alan hanelerin meslek lisesinden mezun olan öğrencilerinin lise eğitimini tamamladıktan sonra devletin meslek edindirme kurslarına alarak iş hayatına atılmasına destek olacak şekilde net asgari ücrete orantılı olarak belirlenen bir destek olacak. Yine aynı durumda olan ailelerin çocuklarının işe girmeleri için gerekli olan merkezi sınavlar ile birlikte bilim, spor ve sanat alanında düzenlenen yarışmalara katılanların da tüm ihtiyaçları tarafımızdan karşılanacaktır."