Çin’den gelen bütün araçlara yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi uygulanacağı duyuruldu. Bu anlamda, Çin’den gelen her bir otomobil için yüzde 10 gümrük vergisi ve yüzde 40 ek vergi olmak üzere toplamda yüzde 50’lik bir vergi dilimine tabii tutulacak.

Türkiye, Çin’den 1 milyar dolar miktarında otomotiv ithalatı sağlıyor. Özellikle birkaç yıldır Çin üretimli araçlar Türkiye ve Avrupa piyasasında satış rekorları kırdı. Ancak Çinli markalar Türkiye'yi değil Avrupa pazarına yönelmeyi seçti.

‘UYGUN FİYATA KALİTELİ OTOMOBİL ANLAYIŞI’

Konuyla ilgili detayları İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, aktardı. Ertemel konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesiyle birlikte artan rekabette, marka ve ürün konumlandırma alanlarında uygun fiyata kaliteli otomobil anlayışını kabul ettiren Çin menşeli markalar yükselen trend haline geldi.


‘TEHDİT OLARAK YORUMLANIYORDU’

Uygun işçilik maliyetleri ve sahip oldukları büyük bütçeler ile diğer markalar açısından rekabet etmesi oldukça güç hale gelen Çin otomotiv markaları, piyasa dengeleri açısından zaman zaman tehdit olarak yorumlanıyordu.

Bu anlamda, piyasa dengelerini korumak adına özellikle Avrupa ve ABD’de bir takım ek vergilerin getirilebileceği öngörülen bir durumdu. Tüm bunların yanında farklı coğrafyalara üretim merkezi kurma arayışları Çinli markaları yabancı yatırımcı haline getirdi. Bu noktada ticaret ve rekabet dengelerini negatif etkileyebileceği gibi, yatırım ve dış kaynak anlamında da pozitif etki sağlayacak konumdalar.


‘YATIRIM BEKLENTİSİ OLAĞAN KARŞILANBİLİR’

Bursa'da Şok Olay: Adam, Eski Eşinin Ölmeden Selasını Okuttu Bursa'da Şok Olay: Adam, Eski Eşinin Ölmeden Selasını Okuttu

Ülkelerin tüm markalar arasında yaşanan rekabet ortamı ve ülkeler arası ithalat, ihracat dengesini korumak adına ek vergi getirmesi veya yatırım beklentisi olağan karşılanabilir. Ülkemizde üretim merkezleri bulunan bazı Avrupa menşeli markaları örnek olarak gösterilebiliriz. Çin menşeli markalar üretim anlamında benzer yatırımları gerçekleştirdiği takdirde, bu ve benzeri ek vergilerin uygulanmayacağı kanaatindeyiz.

EK VERGİ NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Son yıllarda Çinli markalar çok geniş Ar-Ge çalışmaları ve büyük bütçelerle sektörde oldukça iddialı olarak vites yükseltti. Diğer yandan otomotiv endüstrisinde çalışacak ve dünyanın dört bir yanında bulunan Çinli mühendislerin tersine beyin göçü, ticaret yolu, Avrupa ve ABD’li markalarla ortaklık ya da satın alınması gibi pek çok atılımla kalite ve teknoloji üretir hale geldi.

Çin’in otomotiv sektöründeki bu ilerlemesi sadece otomotiv içinde değil, dünya ticaret dengelerinde söz sahibi olmak adına atılmış, ülkenin milli ticaret projelerinden bir tanesi olarak yorumlanmalıdır. Bu doğrultuda planlamaları ve yatırımları devam edecektir.

SATIŞLAR NASIL BİR YÖN BELİRLEYECEK?

Ülkemiz piyasası özelinde değerlendirmek gerekirse, alınan kararın yıllık bazda yaklaşık 15.000 araç satışını etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu satışların tamamının başka markalara kaymayacağı da düşünülürse, gelmek üzere olan markalar ya da henüz gelmemiş modellerde plan değişikliği yaşanabilir ancak Türkiye’de çok talep gören Çinli markaların satış ve satış sonrası operasyonlarına kesinlikle devam edeceği kanaatindeyiz.

'FİYATLARI SÜBVANSE EDECEKLERDİR'

Ülkemizde talep gören Çin menşeli markaların ortak tercih edilme sebebi uygun fiyata kaliteli ve donanımlı otomobil kanaatinin kabul görmüş olması. Dolayısıyla markalar bu avantajlarını korumak adına bazı adımlar atacak veya fiyatların en azından bir kısmını sübvanse edeceklerdir. Öte yandan sübvanse edilsin ya da edilmesin, özellikle bazı Çinli markalar tüketici tarafından çok beğenildiğinden, yükselen rakamlarla beraber satış adetlerinde düşüş görülebilir ancak sahip oldukları talep devam edecektir.

'ZAMLAR VERGİSİZ FİYATI İLE DOĞRU ORANTILI'

Otomobillere gelecek zamlar aracın vergisiz fiyatı ile doğru orantılı. Bu noktada Çinli araçlara ortalama 250-300 bin TL fiyat artışı yapılacaktır.

TEMMUZ AYINA DİKKAT!

Bir karar değişikliği ya da güncelleme olmaz ise 7 Temmuz kararın yürürlüğe gireceği tarih. Çinli otomobil fiyatlarının yükseleceği ve alımının fırsat sunduğuna dair sorular alıyoruz. Fiyat yükselişlerinin bir fırsat olarak görülmesi sebebiyle geçmiş yıllarda oldukça spekülatif süreçler yaşadık.

‘HER OTOMOBİL RAHATLIKLA YENİ ALICI BULACAKTIR’

Dolayısıyla fiyat artışları sebebiyle değil, sadece bütçe ve ihtiyaç dahilinde ise otomobil alınmasını tavsiye ediyoruz. Bu noktada sorulan bir diğer önemli soru, bu araçların ikinci el satış ve yedek parça hususlarının geleceğine dair geliyor.

Fiyatlar artsa dahi geçmişte alınan otomobiller daha uygun fiyatlara alındığından, sıfır/ikinci el fiyat makası gözetilen her otomobil rahatlıkla yeni alıcı bulacaktır. Öte yandan Çin dünyanın en büyük üretim merkezlerinden bir tanesi. Menşei fark etmeksizin Avrupalı ya da ABD’li pek çok markanın yedek parça ve donanımları Çin’de üretiliyor. Dolayısı her coğrafyaya tedarik sağlayabilen bir ülkenin kendi markalarına yedek parça veya donanım tedarik edemeyeceğini düşünmek yanlış olacaktır. Satış adetleri sınırlı olan markaların gelecek planlamalarını hep birlikte göreceğiz ancak ülkemizde çok talep gören Çinli markaların ikinci el ve yedek parça hususlarında sorun yaşamayacağı kanaatindeyiz.

EN UYGUN ÇİN ÜRETİMLİ MODELLER HANGİLERİDİR?

Türkiye’de en çok talep gören Çin menşeli Marka Chery. Chery’nin ardından ise MG geliyor. Fiyatların başlangıç seviyesi ise şimdilik 1.350.000 TL civarında.” değerlendirmelerinde bulundu.