Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğunda, Almanya'da 27 Haziran'da uygulamaya alınacak “Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası" adı altında tekrardan Türk vatandaşlığına başvuru sürecine yönelik, Başkonsolos İzbul ve Vatandaşlık Servisi yetkilisi Beyza Usta açıklama yaptı. Başkonsolos İzbul, söz konusu yasanın 27 Haziran'da yürürlüğe gireceğinin altınız çizerek, daha önce Alman vatandaşlığı almış olanların da bu dönemde Türk vatandaşlığına geri dönüş işlemlerinin başkonsolosluklarca onaylanacağını söyledi. Konuyla hakkında ayrıntıları paylaşan Usta da Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili oluşturulan bilgilendirme kitapçığının internet üzerinden erişime açıldığını vurguladı.

Bakanlıktan yeni çalışma! 'Türkiye Deniz Bahçeleri' yapılacak Bakanlıktan yeni çalışma! 'Türkiye Deniz Bahçeleri' yapılacak

"Bağlı olduğu konsolosluklar tarafından alınacaktır"

Usta, şu açıklamalarda bulundu:

"Müracaatlar vatandaşlarımızın bağlı olduğu konsolosluklar tarafından alınacaktır. Konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu aldıktan sonra açılacak pencerede yeniden Türk vatandaşlığının alınması seçildikten sonra sizlere uyan bilgilerinizi doğru verdiğiniz takdirde istenilen belgeler size belirtilecektir. Yapmanız gereken pasaport kimlik bilgilerinizi girdikten sonra, vatandaşlığa yeniden giriş dilekçenizin dökümünü alıp fiziken konsolosluklara teslim etmeniz gerekiyor." dedi.

"Belgeleri tercüme ettirmeniz gerekiyor"

Bunların yanı sıra Usta, "Türk vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşı olduktan sonra gelişen durum değişiklikleri, evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, ölüm gibi işlemlerin belgelenmesi için bazı belgeler gerektiği takdirde başkonsoloslukların listesinde bulunan tercümanlarımıza bu belgeleri tercüme ettirmeniz gerekiyor." şeklinde konuştu.