Cumhuriyet Halk Partisi , bugün Ankara'da emekliler için büyük bir miting düzenledi. Geçen hafta İstanbul'da atanamayan öğretmenler için bir miting organize eden CHP, bu kez Ankara Tandoğan Meydanı'nda emeklilerin sorunlarını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, mitingde yaptığı konuşmada hükümeti sert bir dille eleştirdi. Özel, emekli maaşlarının yetersizliğine dikkat çekerek, en düşük emekli aylığının asgari ücretten az olmayacağı yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Özel'in konuşmasında öne çıkan diğer talepler ise emeklilerden alınan ilaç katılım payları ve muayene ücretlerinin kaldırılması oldu. Özel, "Emeklinin bayram ikramiyesi, asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır," dedi.

Altın iki haftanın zirvesinde | 20 Haziran 2024 güncel altın kuru fiyatları Altın iki haftanın zirvesinde | 20 Haziran 2024 güncel altın kuru fiyatları

Hükümeti gizli IMF programı uygulamakla suçlayan Özel, "Güya IMF ile çalışmıyorlar. IMF olsa 'emekliye zam verme' diyecek. 'Öğretmeni atama' diyorlar, atamıyorlar. IMF ama IMF'nin hayaleti aramızda dolaşıyor," ifadelerini kullandı.

CHP'nin organize ettiği bu miting, emeklilerin sorunlarını gündeme taşıyarak hükümetin sosyal politikalarına yönelik eleştirilerini sürdürdüğünü gösterdi. Emekliler, mitingde taleplerini dile getirirken, hükümetten somut adımlar atılmasını beklediklerini belirttiler.