İşsizlik Sigortası Fonu rekor büyüklüğe ulaştı İşsizlik Sigortası Fonu rekor büyüklüğe ulaştı

Çaykur, 2023 ürünü yaş çay alım fiyatlarında yüzde 64'lük bir artış yapmıştı. Bu artışın ardından şirket, çay fiyatlarında zam gerçekleştirdi ve yeni fiyat listelerini toptan satış yapan şirketlere gönderdi. Çaykur'un en çok tüketilen markaları olan Tiryaki ve Rize Turist'in fiyatlarında belirgin bir artış görüldü.

Örneğin, 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı eski listede 97.81 TL iken yeni listede 141.54 TL olarak belirlendi, bu da yüzde 44.7'lik bir zam anlamına geliyor. Benzer şekilde, Tiryaki çayının fiyatı da yüzde 44.2 artarak 138.38 TL'ye yükseldi. Çaykur'un diğer kategorilerindeki çaylara yapılan zamların ortalaması ise yüzde 43 olarak gerçekleşti.

Çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitlerinin fiyatlarına ilişkin olarak TÜİK'in Mayıs ayı verilerine göre aylık bazda yüzde 1.48, yıllık bazda ise yüzde 47.25 artış gözlemlenmiştir. Bu nedenle, çay fiyatlarındaki artışın enflasyon rakamlarına yansıması, Temmuz ayı verilerinde görülecektir.

Çay sektörü paydaşları, Çaykur'un önümüzdeki aylarda çaya ekstra yüzde 10-15 oranında zam yapabileceğini öngörüyor. Bu durum, çay fiyatlarının daha da yükselmesine neden olabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl açıkladığı destek ödemesiyle birlikte yaş çay alım fiyatının kilo başına 7 lira olduğunu belirtmiş ve bu yıl için yüzde 64'lük bir artışla kilo başına 11 lira 30 kuruşa çıkarıldığını ifade etmişti