Emekli ve memurların, temmuz zammının belli olmasına çok az bir süre kaldı. Bu durum dışında ise emeklilik şartlarını taşıyanlar ‘hangi ya ayda emekli olsam daha avantajlı olur?’ sorusunu araştırıyor. Öyleyse, fazladan maaş alabilmek için hangi tarihlerde dilekçe verilmelidir?

Mevcut durumda iş hayatına devam edenler emekli olmak için iş akdini bitrdiklerinde kıdem tazminatına hakkı doğuyor.

Diğer bir yandan bazı çalışanlar da istisnai durumlarda tazminat alabiliyorlar.

Kurban Bayramı tebdiri: Birçok ilde ağır tonajlı araçların girişi yasaklandı Kurban Bayramı tebdiri: Birçok ilde ağır tonajlı araçların girişi yasaklandı

‘KATSAYI DA ARTIYOR’

Konu hakkında detayları paylaşan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu cümlelere yer verdi: “Emekli olmak isteyenler tazminatları dikkate almaya başladılar. Kıdem tazminatı oranı memur maaşına yapılacak zam ile yeniden değerleniyor. Bu katsayı da artıyor.


‘ÜST TAVAN 35 BİN TL’

Şu anda kıdem tazminatı üst tavanı 35 bin TL seviyesinde. Bir kişi 10 yıl çalışsa maksimum 350 bin TL alabiliyor.

‘EN AZ YÜZDE 25 ORANINDA ARTIŞ YAPILACAK’

Eğer emekliler temmuz ayını beklerse memur maaşlarına en az yüzde 25 oranında artış yapılacak. Emekli olacaklar temmuz ayında dilekçe verirlerse kıdem tazminatını daha fazla alabilirler.

'ENFLASYON VE BÜYÜME ETKİLİ OLUYOR'

Emekli maaşları aylık bağlama oranlarına göre belirleniyor. Enflasyon ve büyümeden pay şeklinde veriliyor. Büyüme yüksekse büyümeden daha fazla pay alınacağı için emekli maaşları daha yüksek belirlenebiliyor.

2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası işe girenler arasında farklılıklar oluşuyor. Buradaki ayrımın bir an önce kalkması gerekmektedir.


YÜKSEK MAAŞ İÇİN AY FARKI ÖNEMLİ Mİ?

Kıdem tazminatı tavanı memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Memur maaş katsayısı artarsa kıdem tazminatı tavanı yükseliyor. Haziran ya da temmuz ayında dilekçe verdiklerinde emeklilerin maaşları değişmez. Burada sadece alacakları kıdem tazminatı temmuz ayı sonrası daha yüksek olacaktır.

'EN AZ 1 YILLIK SÜRE GEREKİYOR'

Kıdem tazminatını alabilmek için bazı şartları karşılamak gerekiyor. İş kanununa göre işçinin en az 1 yıl süre ile aynı iş yerinde çalışması, iş sözleşmesinin haklı bir nedenle veya işveren tarafından haksız bir nedenle feshedilmiş olmasını gerektirir. Eğer çalışan kendi isteği ile 1 yıl dolduktan sonra işten çıkarsa kıdem tazminatı alamıyor. Eğer haksız bir nedenle sözleşmesi feshedildiyse kıdem tazminatı alabilir. Burada en az 1 yıllık süre gerekmektedir. Eğer bir kişi 10 yıl çalışırsa en yüksek olan tavandan hesaplandığında 350 bin TL alacaktır.” ifadelerine yer verdi.