İstanbul’da halk ekmeğe zam geldi İstanbul’da halk ekmeğe zam geldi

Ev sahipleri, kira sözleşmelerine ekledikleri zam maddeleri nedeniyle beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirler. Hukuk teknikeri Yankı Büyüksezer, sosyal medya paylaşımlarında ev sahiplerini kira sözleşmeleri konusunda uyararak, yanlış yazılan maddeler nedeniyle kira kaybı yaşayabileceklerini belirtti.

Yanlış Maddeler Ekleniyor

Yankı Büyüksezer, ev sahiplerinin kira sözleşmelerine eklememesi gereken maddeler konusunda önemli uyarılarda bulundu. Ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan ev sahiplerinin kira fiyatlarına fahiş zam yapma çabalarının yanlış kira sözleşmeleri ile sonuçlandığını vurguladı. Hükümetin 2022 yılında getirdiği yüzde 25 kira artış sınırlaması bir yıl uzatıldıktan sonra, 1 Temmuz'da sona erdi ve ev sahipleri, yeni kira sözleşmelerine zam maddeleri eklemeye başladı.

Geçersiz Zam Maddeleri

Büyüksezer, ev sahiplerinin sıkça yaptığı hatanın, kira sözleşmelerine "TEFE-TÜFE, ÜFE-TÜFE, enflasyon oranında, rayiçlere göre" gibi maddeler eklemek olduğunu belirtti. Bu maddelerin geçersiz olduğunu ve bu nedenle kiracıların eksik ödeme yapabileceğini ifade etti. Bu tür belirsiz zam maddeleri, ev sahiplerinin kira artışı konusunda net bir kriter sunmamasına neden oluyor.

Kira Sözleşmelerinde Belirsizlikler

Ev sahiplerinin emlakçıların tavsiyelerine uyarak ekledikleri bu maddelerin hukuki açıdan geçersiz olduğunu belirten Büyüksezer, sözleşmede kararlaştırılan artış koşulunun belirli ve kesin olmadığını vurguladı. Özellikle hangi kurumun açıklayacağı oranların baz alınacağı veya TEFE mi TÜFE mi oranında artış yapılacağının belirtilmemesi gibi belirsizlikler sorun yaratıyor. Bu durum, kiracıların eksik ödeme yapmasına yol açıyor.

Kira Artışı Nasıl Belirlenmeli?

Yankı Büyüksezer, ev sahiplerinin kira artışlarını belirlerken daha dikkatli olmaları gerektiğini, sözleşmelerine belirsiz ve muğlak ifadeler eklememeleri gerektiğini belirtti. Kira artışlarının net ve kesin ifadelerle belirlenmesi, hem ev sahipleri hem de kiracılar için hukuki güvenlik sağlayacaktır.