Aydın'ın İncirliova ilçesinde jandarma ekiplerinin bir çiftliğe düzenlediği baskında kesilmiş ve paketlenmiş halde bulunan bir ton yaban domuzu eti, bölgede infial yarattı. Köylülerin yaban domuzu avlayıp satarak geçimlerini sürdürdüğü iddiası gündeme otururken, denetimler sıkılaştırıldı.

Denetimler ve Soruşturmalar Sürüyor

Türkiye Gazetesi'nden Kaan Zenginli'nin haberine göre, jandarma ve ilgili bakanlıklar tarafından başlatılan soruşturmalar derinleştirildi. Bölgede faaliyet gösteren hayvan üreticileri, 2021 yılından bu yana bazı köylülerin domuz avcılığını meslek haline getirdiğini öne sürdü. Üreticiler, domuz etinin inek veya koyun eti olarak satıldığını iddia ediyor.

Ticari Boyutları Korkutuyor

Domuz eti ticaretinin belli gruplar tarafından organize edildiği iddia edilirken, bu etlerin otellere, tabildot şirketlerine ve yol üstü işletmelere el altından temin edildiği belirtiliyor. İddialara göre, yalnızca Aydın değil, Manisa, Afyon ve Antalya'daki işletmelere de bu etler satılıyor. Yaban domuzlarının 80 ile 100 kilo arasında olduğu ve fiyatlarının küçükbaş hayvan et fiyatlarına göre oldukça ucuz olduğu kaydedildi.

Esnaf ve Yetkililerden Açıklamalar

İncirliova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ercan Uçak, yaşanan olayın tüm esnafı zan altında bırakmaması gerektiğini vurguladı. Uçak, sürekli denetimlerin yapıldığını belirterek, "Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla alışverişlerine devam edebilirler" dedi. Ayrıca, Vali Yakup Canbolat başkanlığında bir toplantı yapılacağı ve domuz etlerinin nerelere satıldığının açıklanacağı öğrenildi.

Ak Partili Güler'den açıklama: Yasada ötenazi olmak zorunda Ak Partili Güler'den açıklama: Yasada ötenazi olmak zorunda

Denetimler Sıkılaştırıldı

Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de çöp şiş dükkanlarında domuz eti taraması yaptı. Yapılan denetimlerde işletmeler temiz çıktı. Bu durum, denetimlerin etkinliğini ve düzenliliğini bir kez daha gözler önüne serdi.