Altın, borsa ve dolar piyasalarındaki fiyatlamalar dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Gram altın 2500 TL'yi aşarken, borsa rekor seviyelere yükselirken, dolar/TL'de ise yatay negatif bir seyir gözleniyor. İşte, piyasalarda yaşanan gelişmeler ve önemli uyarılar...

Borsa Rekor Kırıyor:

Cuma günü itibariyle BIST 100 endeksi 10652 puan seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Endekste sert hareketler dikkat çekerken, yeni rekorun nedeni ise Merkez Bankası'nın rezervlerindeki hızlı düzelme, yabancı girişinin devam etmesi ve haziran ayında gri listeden çıkma beklentisidir. Uzmanlara göre, borsada henüz dolar bazlı zirveden çok uzakta olunduğu için, yabancı yatırımcılar için borsanın hala çok ucuz olduğu düşünülüyor. Ancak teknik göstergelerdeki bazı riskli seviyeler kar realizasyonu riskini artırıyor.

Altın ve Dolar Değerleniyor:

İlk işlem gününde Dolar ve Euro ne kadar oldu? İşte 20 Haziran 2024 döviz fiyatları.. İlk işlem gününde Dolar ve Euro ne kadar oldu? İşte 20 Haziran 2024 döviz fiyatları..

Ons altın fiyatı cuma günü 2422 dolara yükselirken, gram altın ise 2500 lira seviyesinin üzerine çıktı. Altın fiyatlarındaki artışta ABD'deki faiz indirimine yönelik beklentiler ve jeopolitik riskler etkili olmuştur. Ancak kısa vadede kar satışı gelebileceği gibi, uzun vadede yukarı yönlü bir trendin devam edeceği düşünülüyor. Dolar/TL'de ise son dönemde yatay negatif bir seyir hakim. Ancak, yıl sonu dolar/TL tahminleri 34-38 bandında olup, TCMB'nin rezervlerini güçlendirmesi durumunda kurun daha da aşağılara gidebileceği öngörülüyor.

Yıl Sonu Tahminleri ve Beklentiler:

Borsada yıl sonu tahminleri için sermaye akımlarının, enflasyon hedeflerinin ve yabancı ilgisinin devam etmesi gerekiyor. Mevcut koşullarda endeksin dolar bazında zirveleri test etmesi beklenirken, dolar/TL'de yabancı kuruluşların TL lehine pozisyon alması öneriliyor. Altın fiyatları için ise kısa vadede kar satışı gelebileceği, ancak uzun vadede yükseliş trendinin devam edeceği öngörülüyor. Gram altın için ise 2750-3000 aralığına ulaşılması mümkün görülmektedir.