Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, özellikle MTV ve TPC ödeme işlemleri için sahte site oluşturulduğunu, buradan kişilerin kredi kartı, şahsi bilgilerinin ele geçirildiğini belirtildi. Ödeme işlemi gerçekleştirilen kişilerin mağduriyet yaşamaması adına Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi olan https://www.gib.gov.tr/ üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceği bilgisi de paylaşıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Başkanlığımız tarafından elektronik ortamda sunulan hizmetlerin yer aldığı İnteraktif Vergi Dairesinin logosu ve ekran görüntüleri kullanılarak özellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Trafik Para Cezası (TPC) ödeme işlemlerine ilişkin sahte internet siteleri oluşturulduğu tespit edilmiştir. Bu tür sahte internet siteleri ile mükelleflerin kredi kartı, şahsi bilgileri vb. usulsüz bir şekilde ele geçirilmeye çalışılmaktadır." denildi.

"Mükelleflerimizin sahte internet siteleri nedeniyle mağduriyet yaşamamaları için, Başkanlığımız ile ilgili her türlü işlemlerinin (MTV ve TPC ödeme vb.) tarayıcıya www.gib.gov.tr yazılarak yapılmasına, ödeme işlemlerinin de Başkanlığımız resmi internet sitesi (www.gib.gov.tr), GİB Mobil uygulaması veya tarayıcıya anlaşmalı bankanın internet sitesi adresinin yazılarak yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Konuyla ilgili hak kayıplarının önlenmesi için mağduriyet ve şikayetlerin şahsi olarak adli makamlara iletilmesi gerekmektedir."