14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı yarışında adaylardan birinin Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli olan yüzde 50+1 oy oranına ulaşamaması seçimleri ikinci tura bıraktı.

Seçimlerin ikinci tura kalması sonrası ilk turda yarışan Sinan Oğan'ın ulaştığı 5,17'lik oy oranı ATA İttifakı adayını kilit konuma getirdi.

İkinci turda Oğan'ın oylarının çoğunluğunun kayacağı aday, gündemde yoğun şekilde tartışılmaya devam ediyor.

Bir yandan da adaylar ile görüşmeler sağlayan ATA ittifakı bileşenlerinden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan net bir isim vermezken, kulisleri sallayan bir iddia dün TV100 ekranlarından ortaya atıldı.

Siyasal İletişimci Ferhat Murat, tv100'de katıldığı programda Sinan Oğan'ın bugün ya da yarın kamuoyuna yapacağı doğrudan açıklamada Cumhur İttifakı'na desteğini duyuracağını söyledi.

Ankara kulislerini sallayan iddiayı ortaya atan Ferhat Murat, açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

''Yarın sayın Sinan Oğan bugünkü görüşme sonrasında Cumhur İttifakı'na desteğini açıklayacak. Çok büyük ihtimalle yarın olmazsa bir sonraki gün Cumhur İttifakı'na destek verdiğini açıklayacak. Kendi görüşünün Cumhur İttifakı yönünde olduğunu ifade edecek.

Herhangi bir cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, bir bakanlık gibi siyasi içerisinde pazarlığın olmadığının da altını çizelim. Yüzde 5'in çok büyük bir bölümü milliyetçi oylar. Türkiye için beka süreci ortadayken kendi şahsi siyasi hesabını ortaya koyarak bir yönlendirme yapması doğru olmaz. Siyasi bir makam, mevki olmayacak.''

Sinan OĞAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE DÜN BİR ARAYA GELMİŞTİ

Öğretmeni Darbedenlere 300 Bin TL Ceza Öğretmeni Darbedenlere 300 Bin TL Ceza

Dün Ankara kulislerini de hareketlendiren görüşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde gerçekleşti. Sinan Oğan ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, fikir alışverişinde bulundu. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, AK Parti'den yapılan açıklamalarda sürecin iyi yönde olmasına dair temenniler paylaşıldı.

ÜMİT ÖZDAĞ KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan dün ATA İttifakı ortaklarından Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ'ı parti genel merkezinde ziyaret eden Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada 'Verimli bir görüşme oldu.'' derken, Özdağ, ittifak bileşeni olan diğer partiler ile gerekli istişareleri yaptıktan sonra kamuoyuna gerekli açıklamaları yapacaklarını söyledi.