Bolu’da İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli ortopedi doktorlarının, ilaç mümessilleriyle iş birliği yaparak hastalara yazılan ilaçlardan elde edilen kazancın yarısını aldıkları iddiası üzerine dört doktor hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma dosyasına, doktorların ilaç mümessiline WhatsApp üzerinden kuğu emojisi göndererek iletişim kurduklarına ilişkin kayıtlar girdi.

667Ab76Bd15D672D8A7Bd53C

Bolu’da ilaç mümessili olarak çalışan T.Ş. (42), Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli ortopedi doktorlarının, çalıştığı ilaç şirketinin ilaçlarını hastaların reçetelerine yazdığı ve her bir ilaç için mümessilden ilaç parasının yarısını aldıkları iddiasında bulundu. İddialara göre, doktorlar hastaların reçetelerine yazdıkları ilaçların kupürlerini toplayarak ilaç mümessiline WhatsApp aracılığıyla gönderdi. Bazı doktorların ise bu süreçte kuğu emojisi kullanmaya başladıkları ortaya çıktı.

Konut kredisinde bir devrin sonu! Ortak kredi ile ev sahibi olma imkanı... Konut kredisinde bir devrin sonu! Ortak kredi ile ev sahibi olma imkanı...

İlaç mümessili T.Ş., 5 Haziran tarihinde Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) yaptığı şikayet üzerine soruşturmanın fitilini ateşledi. Sağlık Bakanlığı, şikayeti İl Sağlık Müdürlüğü’ne sevk etti. Bu doğrultuda, İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ortopedi doktoru U.G. ile İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorları H.K., R.Ö. ve M.T. hakkında soruşturma başlatıldı.


İlaç mümessili T.Ş., İl Sağlık Müdürlüğü'nde verdiği ifadede, doktorlarla nasıl iş birliği yaptıklarını detaylarıyla anlattı. T.Ş., doktorların kendisine ilaç kupürleri yerine kuğu emojisi gönderdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Hyalüronik Asit ve PRP işlemleri sonrası haftanın 2 günü FTR uzmanıyla, haftanın 1 veya 10 günde bir ortopedi uzmanlarıyla buluşarak alınan paranın yüzde 50’sini taraflarına veriyordum. Uzman Doktor U.G., Hyalüronik Asit kupürlerini topluyordu ve bana veriyordu. Ben de kupür karşılığı yüzde 50’sini ona veriyordum. U.G., para alma işlemine halen devam etmektedir. PRP işlemlerinde ise hasta direkt beni arıyordu. Kanı hemşire alıyor, bana veriyordu. Ben PRP hazırlamasını tamamlayıp hekime bilgi veriyordum. Hekim gelip hastaya PRP işlemini uyguluyordu. Hasta işlem bittikten sonra hastaneden ayrılmadan önce nakit olarak bana veya IBAN numarasından tarafıma havale ile gönderiyordu. Yine paranın yüzde 50’sini hekime elden veriyordum. Yaklaşık 2-3 yıldır kupür toplamak yerine WhatsApp’tan bana mesaj atıyorlardı. R.Ö. kuğu emojisi atıyordu."


T.Ş., doktorların kendisine verdiği kupürler ile kuğu emojileri içeren mesajların ekran kayıtlarının yer aldığı 23 sayfalık belgeyi İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine teslim etti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor ve doktorların bu iddialarla ilgili savunmalarının alınacağı belirtiliyor.