Geçtiğimiz yılı yüzde 150'nin üzerinde bir rekorla bitiren kripto para birimi Bitcoin'e ilişkin yeni tarih geldi, Bitcoin ETF'ler kabul edildi.

Bitcoin kaynaklı borsa yatırım fonları, ilk işlem gününde 4,6 milyar dolarlık hacim kazandı. Değerlendirmeler, bu hacmin yıl sonuna kadar 50 ila 100 milyar dolar civarlarına ulaşabileceğini destekliyor.

"BİTCOİN ETF'LER 2024'TE 50 İLA 100 MİLYAR DOLAR ULAŞABİLİR" 
Standart Chartered'ın uzmanları arafından 8 Ocak tarihinde müşterilerine bir not oluşturuldu. Bu notta, 2024'te Bitcoin ETF'lerine 50 milyar ila 100 milyar dolarlık bir giriş beklentisi olduğu ifade edildi.

Uzman analistçiler, 2025'e kadar bu rakamın 200 bin dolar seviyesine ulaşma imkanını belirtti. Bazı analistlere göre Bitcoin ETF'lerin ilk işlem gününde normalden farklı bir performans sergilemediğini söyleyen Turan, “İlk günün işlem hacimleri ne olursa olsun, yaşanan gelişme çok uzun süredir bekleniyordu. Bu gelişme kriptoda yeni bir döneme işaret ediyor.  Spot Bitcoin ETF, kripto para biriminin kurumsal ve yerleşik finansta da bir yatırım aracı olarak kabul görmesini tarihe not düşüyor. Öyle ki, bu piyasa değeri ve temelleri açısından öne çıkan diğer kripto para birimlerinin de çok yakında borsada işlem gören yatırım araçlarına dönüşmesini beraberinde getirebilir."

" Analist, Eric Balchunas, spot Ethereum ETF'inin mayısta onaylanması ihtimalinin yüzde 70 olabileceğine dikkat çekiyor. Tüm bu tahminler, Wall Street'in, geleneksel finansın kripto paraya olan yoğun ilgisine ve doğal olarak regülatif çerçevede de ilerlemelere sebep olacak" dedi.

Cumhur İttifakı'nın Ankara adayı Turgut Altınok: Üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlayacağız Cumhur İttifakı'nın Ankara adayı Turgut Altınok: Üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlayacağız

"FED'İN MARTTA FAİZ İNDİRİMLERİNE BAŞLAYABİLİR" 
Kripto para dünyasının seyrini sektör bazlı yenliklerin yanı sıra makroekonomik ve jeopolitik yeniliklerin de yakından alakalı olduğunu belirten Turan,

“Amerikan Merkez Bankası Fed'in son projeksiyonları, faiz artışlarında sona gelindiğini, 2024'te ise üç faiz indirimi yapılabileceğini gösteriyor. Fed'in 31 Ocak toplantısında bir indirim beklentisi görünmese de, bankanın kararlarına ilişkin yatırımcı beklentisini ölçen CME FedWatch'a göre 20 Mart'taki toplantıda ilk indirimin yapılması olasılığı yüzde 65 civarında fiyatlanıyor. Fed'in faiz indirimi döngüsüne girmesi, parasal sıkılaşmada gevşeme sinyalleri veriyor.

Bir yandan da Bitcoin için ETF'lerden sonra 2024'ün en önemli gelişmelerinden biri sayılan yarılanma (halving) yaklaşıyor. Doğrudan Bitcoin arz talep dengesini etkileyen bu önemli olayın da fiyata olumlu etki edeceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla tüm sinyaller 2024'ün Bitcoin için pozitif bir yıl olabileceğine işaret ediyor ve Bitcoin, 2024'ü yeni rekorlarla tamamlayabilir" şeklinde paylaştı.

“KÜRESEL EKONOMİK GİDİŞATA GÖRE PARLAK GÖRÜNÜYOR" 
Kripto para birimi Bitcoin'in 2023'ü yüzde 150'nin üzerinde bir performans sunarak çok sık görülmeyen bir başarıya adım attığını belirten Turan, değerlendirmelerine son olarak şunları ekledi:

“Bitcoin'in geleceği, hem mevcut göstergelere, hem analistlerin fiyat beklentilerine hem de küresel ekonomik gidişata göre parlak görünüyor. Ancak Bzetmex olarak yatırımcılara, coşkuya kapılmamalarını, piyasa gelişmelerini takip ederek rasyonel kararları izlemelerini öneriyoruz. Kolay arayüzü, kullanıcı dostu mobil uygulamaları ve yüksek güvenlik önlemleriyle 20'den fazla işlem çiftinde kripto para alım satımı olanağı sunan Bzetmex, kripto para yatırımcılarının bu hareketli piyasada trendleri takip edebilmesi için ihtiyaç duydukları tüm araçları sunuyor. Yeni yılda da kripto para yatırımcılarının yanındayız." diyerek sözlerini noktaladı.