BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, verdikleri bir röportajda, 2026 yılına kadar ilk kanser aşılarını piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı. 


BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, verdikleri bir röportajda, 2026 yılına kadar ilk kanser aşılarını piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı. BioNTech, dünyanın ilk Covid-19 aşısını üreten Alman bir şirket olarak bilinmektedir. Ancak, şirketin kurucuları aslında kanser araştırmacılarıdır ve uzun yıllardır kanser tedavisi üzerinde çalışmaktadırlar.

"Focus" dergisine verdikleri röportajda, şu anda on farklı aşı adayı üzerinde çalıştıklarını ve bu aşıların ruhsat alabilecek potansiyele sahip olduğunu belirttiler. Ayrıca, 30 farklı kanser türüne karşı klinik denemeler yaptıklarını ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade ettiler.

Prof. Dr. Şahin, 2030 yılına kadar kanser tedavisinde geniş bir seçenek sunmayı hedeflediklerini dile getirdi ve tıbbın kanseri kontrol altına alabileceğine veya iyileştirebileceğine inandığını söyledi. Dijital teknoloji ve yapay zekanın araştırmalarını hızlandırdığını ve tıp alanında büyük bir bilgi devrimi yaşandığını vurguladı.

Prof. Dr. Türeci ise, kanserle mücadelede yeni bulgulara ulaşıldığını ve BioNTech'in bu alanda büyük bir ilerleme kaydettiğini anlattı. Her hastaya özel kanser tedavisi geliştirmeye odaklandıklarını ve kemoterapinin yerini alabilecek yöntemler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Seçmen bilgi kağıtları basılmaya ve dağıtılmaya başlandı! Seçmen bilgi kağıtları basılmaya ve dağıtılmaya başlandı!

Ayrıca, antikor ilaç konjugatları (ADC) ve mRNA aşılarının kanser tedavisinde etkili olacağını ifade etti.