Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Bingöl depremini önceden bilmesiyle dikkat çekmişti. Manisa'da yaşanan 4.8 şiddetindeki depremden sonra bugün Bingöl Karlıova'da 4 şiddetinde bir deprem meydana geldi. İşte detaylar...

Diyanet İşleri Başkanlığı, CHP'nin Hutbe Eleştirilerine Tepki Gösterdi Diyanet İşleri Başkanlığı, CHP'nin Hutbe Eleştirilerine Tepki Gösterdi

Moriwaki, Doğu Anadolu'daki fay hattının Kahramanmaraş depremi sonrası çok enerji yüklendiğini ve rahatlamadığını belirtmişti. Ege fay hattından ziyade Marmara ve Doğu Anadolu fay hatlarına dikkat çeken uzman, bu bölgelerde büyük depremlerin olabileceğini ifade etti.

Bingöl depremi hakkında önceden uyarıda bulunan Moriwaki, Marmara ve Doğu Anadolu fay hatlarının aktifliğinin devam ettiğini belirtti. "Ege bölgesinde en fazla 5 şiddetinde depremler meydana gelir. Çok nadirde olsa 6'yı bulur. Ancak bu durum çok beklenmiyor. Dikkat edilmesi gereken fay hattı Tunceli, Bingöl ve Elazığ olmalı. Bu şehirlerde 7 üzeri deprem beklentisi yüzde 85'i aşıyor," dedi.

Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hatlarının enerji seviyesinin yüksek olduğunu belirten Moriwaki, bu bölgelerde büyük yıkımların olabileceğini söyledi. Röportajında şu ifadeleri kullandı: "Doğu Anadolu fay hattındaki deprem riskleri ve şiddetleri yüksek görünüyor. Türkiye'de son yıllarda en sık deprem olan bölge Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu oldu. Buradaki fay hatları uzun süre sessizdi. Birden enerji patlamasının yaşanması içerideki diğer miktarı artırıp sessiz olan fay hatlarını da hareketlendirdi. Yakın zamanda büyük bir deprem yaşanacaksa bu ya Tunceli'de ya Bursa'da olacak."

Bingöl Karlıova'da, 26 Haziran tarihinde saat 07:42 sularında 4 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu deprem sonrası gözler yeniden Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki’nin önceki gün verdiği röportaja çevrildi. Moriwaki, Doğu Anadolu ve Marmara fay hatlarının daha fazla dikkat edilmesi gereken bölgeler olduğunu vurguladı.