Türkiye'de milyonlarca çalışanı ilgilendiren Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni bir dönem başlıyor. Hükümet, sisteme olan katılımı artırmak ve çıkışları önlemek amacıyla önemli düzenlemeler yapıyor. İşte detaylar...

Kısmi Ödeme Dönemi 1 Temmuz'da Başlıyor: BES katılımcılarına yönelik kısmi ödeme imkanı, 1 Temmuz 2024 itibarıyla başlayacak. Bu düzenleme ile katılımcılar, belirli durumlarda birikimlerinin bir kısmını çekebilecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı, CHP'nin Hutbe Eleştirilerine Tepki Gösterdi Diyanet İşleri Başkanlığı, CHP'nin Hutbe Eleştirilerine Tepki Gösterdi

Önemli Avantajlar Sunulacak: Yeni düzenlemelerle birlikte BES'in cazibesi artacak. Katılımcıların özellikle evlilik, konut alımı, eğitim gibi önemli yaşamsal olaylar karşısında nakit ihtiyacını karşılamak için kısmi ödeme yapmalarına izin verilecek.

Devlet Katkısı Artırılacak: Mevcut %25 olan devlet katkısı oranı, yeni düzenlemeyle %30'a çıkarılarak katılımcılara ek bir teşvik sağlanacak.

Otomatik Katılım Sistemi Genişletilecek: 45 yaş üzeri vatandaşlar, otomatik katılım sistemine dahil olabilecekler. Bu sayede emeklilik planlamaları erken yaşlardan itibaren desteklenecek.

Doğal Afet Durumlarında Özel Düzenleme: Genel hayata etkili afet ilan edilen bölgelerde yaşayan katılımcılar, afet sonrası belirli şartlar altında birikimlerinin bir kısmını çekebilecekler.

Başvuru ve Süreç: Kısmi ödeme talebinde bulunacak katılımcılar, BES şirketlerinin internet sitelerinden temin edecekleri özel form ile başvurabilecekler. Başvuru sürecinde belirli belgelerin ibrazı gerekecek.