Bilim ve Sanat Merkezleri İçin Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı! Bİreysel Değerlendirme Süreci Başladı Bilim ve Sanat Merkezleri İçin Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı! Bİreysel Değerlendirme Süreci Başladı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hazırlanan "Bireysel Emeklilik Sisteminde Kısmen Ödeme Hakkında Yönetmelikte Değişiklik YapılmasınaDair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yeni yönetmelikle birlikte, belirli katılımcılara bireysel emeklilik sisteminden (BES) çıkmadan nakit ihtiyaçlarına çözüm sunması amaçlanan kısmi çekiş uygulamasının başlangıç tarihi 1 Temmuz olarak belirlendi.

26 Mart'ta başlaması planlanan kısmen ödeme yönetmeliği, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek. Bu uygulama ile BES katılımcıları, hayatlarının önemli aşamalarında, örneğin eğitim, evlilik, konut alımı ve eğitim gibi durumlarda yeterli nakit paraya sahip olamadıklarında, sistemden çıkış yapmadan ve birikimlerinin kazandığı haklarını kaybetmeden birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını çekebilecekler. Bu şekilde, katılımcılar birikimlerinden kısmi olarak faydalanabilecekler ve acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.