Avrupa ülkeleri sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izliyor? Avrupa ülkeleri sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izliyor?

Belçika'nın Limburg bölgesindeki Heusden-Zolder ilçesinde, terör örgütü PKK yandaşlarının gerçekleştirdiği provokasyon, Türk asıllı vatandaşlar arasında tepkiye neden oldu. PKK'yı simgeleyen paçavralar ve elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleriyle tur attı. Bunun üzerine Türk asıllı vatandaşlardan tepki gecikmedi. Gece boyunca gerilim artarken polis sabaha kadar teyakkuzda kaldı.

BEBEK KATİLİ ABDULLAH ÖCALAN'IN POSTERİNİ AÇTILAR


Başkent Brüksel’e yaklaşık bir saat kadar uzaklıktaki Heusden-Zolder'de nevruzla ilgili sözde kutlamalardan dönen PKK yandaşları, arabalarında terör örgütü PKK'yı simgeleyen paçavralar ve elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleriyle tur attı.


SLOGAN ATIP BAYRAK TÜRK MAHALLESİNDEN GEÇTİLER


Sloganlar da atan PKK yandaşları, Türk asıllı vatandaşların yoğunluklu yaşadığı caddeden geçti.
Türkler, gruba tepki gösterdi. Bunun ardından arbede yaşandı.


Bazı araçların ateşe verildiği olay mahalline çok sayıda polis ekibi sevk edildi.
Polis, olayların sıçradığı Houthalen-Helchteren ilçesinde gruba tazyikli suyla müdahale etti.
 

TÜRK ASILLI BİR VATANDAŞI DARP ETTİLER


Heusden-Zolder Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Gül, yaptığı açıklamada, provokasyon amaçlı konvoya katılanların Türk asıllı bir vatandaşı darp ettiğini söyledi.


Gül, "60 yıldır burada Batı Avrupa Türkleri olarak yaşıyoruz. Daha önce belediyemizde böyle bir olaya rastlamadık. Belediyemizin nüfusunun hemen hemen dörtte biri Türk kökenli vatandaşlarımızdan oluşuyor." diye konuştu.
 

YOLLAR KESİLDİ, GİRİŞLER KAPATILDI


Devlet yetkililerinin olayların başlaması üzerine gerekli ehemmiyeti gösterdiğini dile getiren Gül, civar kent ve ülkelerden terör örgütü yandaşlarının da gelerek olaylara karışacağı söylentileri üzerine polisin ilgili yolları kestiğini, girişleri kapattığını aktardı.


Screenshot 9 Fbyx

Gül, vatandaşları sükuneti korumaya davet etti. Houthalen-Helchteren Belediye Başkanı Alain Yzermans, yerel basına yaptığı açıklamada, olayların, PKK yandaşlarının konvoyu sırasında bir Türk gencin saldırıya uğraması sonucunda başladığını, bunun sosyal medyadan hızla yayılması üzerine olayların büyüdüğünü anlattı.
 

Yzermans, durumun halihazırda kontrol altına alındığını, polisin sabaha kadar devriye gezerek teyakkuzda kalacağını kaydetti.