Eğitim-öğretim yılının sona ermesi ve Bayram tatili dolayısıyla turizm sektörü canlandı. Memleketine gitmek isteyenler veya Bayramda tatil planı yapanlar, bütçe hesabı yapıyor.

Ayrıca, Yunan adalarında kapıda vize uygulamasına geçilmesi ile beraber bu tatil yerlerine de rağbet de arttı. 

Sivas’ta Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar Sivas’ta Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar

'GEÇEN YILA GÖRE ARTTI'

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, konuyla ilgili ayrıntılara yer verdi. Bağlıkaya'nın konuşması şu şekilde: “Bayram tatili rezervasyonlarında geçen yıla göre artış söz konusu. Bayramın okulların kapanmasına denk gelmesi özellikle deniz tatili planlayan aileler için önemli bir fırsat sunuyor. Kurban Bayramı döneminde 3 milyona yakın kişinin turizm hareketlerine katılmasını bekliyoruz. Eş, dost, akraba, memleket ziyaretleriyle birlikte 10 milyonun üzerinde kişinin seyahate çıkacağı bayram tatili döneminde 100 milyar TL'yi aşacak bir ekonomik hacim oluşmasını öngörüyoruz.'HER BÜTÇEYE UYGUN TATİK SEÇENEĞİ HAZIRLANDI'

Kurban Bayramı tatili için seyahat acentelerimiz her bütçeye uygun tatil seçenekleri hazırladılar. Antalya ve Ege’deki tatil destinasyonlarımızda otel dolulukları yüzde 80’leri aştı. Yurt içinde Bodrum, Kemer, Marmaris, Side, Belek, Alanya, Çeşme ilgi çeken destinasyonlarımız arasında yer alıyor.

İSTANBUL'DA EN ÇOK TERCİH EDİLEN YERLER BELLİ OLDU

Seyahat acentelerimiz İstanbul’dan uzaklaşmak istemeyenler için günübirlik turlar da hazırladılar. En çok tercih edilen yerler arasında; Sapanca, Şile, Ağva, Bursa, Çanakkale, Edirne gibi destinasyonlar geliyor.

'BU YIL YÜZDE 40'LARI AŞTI'

Kısa kültür turlarına da ilgi yoğun. Bir geceden başlayıp 2, 3, 4 ve 5 gecelik kültür turu paketleri mevcut. Kültür turu rezervasyonlarında geçen yılki bayram rezervasyonlarına göre bu yıl yüzde 40’ları aşan bir artış söz konusu. GAP bölgesi kültür turlarında öne çıkan destinasyonlarımız arasında.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN MALİYETİ NE KAAR OLDU?
 

Türkiye dört mevsim tatil yapılabilecek, her bütçeye uygun tatil seçeneklerinin olduğu bir ülke. Tatil fiyatlarında vatandaşlarımızın tercih ettiği tatil destinasyonu, tesis türü, yıldızı ve almak istediği hizmetlere göre çok geniş bir yelpaze söz konusu. Bayram döneminde 2 yetişkin 2 çocuktan oluşan 4 kişilik bir aile için 5 günlük otel fiyatı 20 bin TL’den başlıyor. Tesisin bulunduğu bölge, konum ve verilen hizmetin niteliğine göre tatil fiyatları artış gösteriyor.

'VİZESİZ DESTİNASYONLAR TERCİH EDİLİYOR'

Seyahat acentelerimiz yurt içinde olduğu gibi yurt dışına gitmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik de birçok tur programı hazırlıyorlar. Bayramda yurt dışı seyahatlerinde vize sıkıntısı olmayan veya vizesiz destinasyonların tercih edildiğini görüyoruz.

‘VİZE KOLAYLIĞI OLAN BALKAN ÜLKENLERİNE TALEP YOĞUN’

Geçen senenin bu dönemine göre yurt dışı rezervasyonlarında yüzde 50’lere ulaşan artışlar söz konusu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti en çok ilgi gösterilen destinasyon olarak öne çıkıyor. Kapıda vize olarak adlandırılan sistemle turist kabul etmeye başlayan Yunan Adalarının yanı sıra vizesiz gidilebilen veya vize kolaylığı sunan Balkan ülkelerine talep de bulunuyor.

Deniz tatili planlayanlar ise başta Şarm el Şeyh olmak üzere Mısır’daki tatil bölgeleri ilgi gösteriyor. Orta Doğu’da Dubai de rağbet gören destinasyonlar arasında. Vizesi olan vatandaşlarımız ise daha çok İspanya, İtalya, Benelüks bölgesi ve Orta Avrupa turlarını tercih ediyor.” değerlendirmelerinde bulundu.