Emekli ikramiyelerinin bayram öncesi ödeneceğinin açıklanmasının ardından, gözler maaşlara çevrildi. Bu yıl Kurban Bayramı, 16-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Emekliler, 17 Haziran itibarıyla maaş almaya başlıyor. Bu durumda emeklilerin bir kısmı bayramda, bir kısmı ise sonrasında maaşlarını alabilecek. Peki maaşlar da bayram öncesi yatacak mı? İşte detaylar...

Bayram Öncesi Ödeme Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli ikramiyelerinin bayramdan önce verileceğini duyurdu. Emekliler, 17 ile 28 Haziran tarihleri arasında maaşlarını alabiliyor. Bu durumda, bazı emekliler bayramda maaş alırken, bazılarının maaş ödemeleri daha sonraya kalacak. Tüm emekliler için erken maaş ödemesi gündemde.

Kirada yüzde 25 zam sınırı sona eriyor: Uzmanlardan 3 çözüm önerisi geldi Kirada yüzde 25 zam sınırı sona eriyor: Uzmanlardan 3 çözüm önerisi geldi

Sosyal Güvenlik Müşavirinden Açıklama

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bu sene Kurban Bayramı haziran ayının 16’sına denk gelmektedir. Emekli maaşlarının ödeme tarihi, tahsis numaralarının son hanesine göre belirlenmektedir. SSK emeklileri ayın 17’si ile 26’sı arasında, Bağkur’lular 25’i ile 28’i arasında, Emekli Sandığı’na tabi olan kamu personeli ise ayın ilk haftasında maaşlarını almaktadır. Önceki dönemlerde ikramiyeler bayramdan önceki hafta içinde ödeniyordu. Dolayısıyla bu yıl da emekli maaşı ve bayram ikramiyelerinin birleştirilip ödenme ihtimali bulunmaktadır" dedi.

Geçmiş Yıllardaki Ödeme Takvimi

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı 28 Haziran - 1 Temmuz tarihlerine denk geliyordu. SGK’nın maaş ve ikramiye uygulamasıyla ilgili duyurusuna göre, SSK kapsamında gelir/aylık alanlara 17-21 Haziran, Bağkur kapsamında olanlara 22 Haziran, Emekli Sandığı kapsamında olanlara ise 23 Haziran'da ödeme yapılmıştı. Bu yıl da benzer şekilde maaş ve ikramiyelerin birleştirilip bayramdan bir hafta önce ödenmesi bekleniyor.

En Düşük Emekli Maaşı ve İkramiye

Bayram ikramiyesi ilk olarak 1000 TL’den 1.100 TL’ye, daha sonra 2.000 TL’ye ve en son 3.000 TL’ye yükseltilmişti. Şu anda en düşük emekli maaşı ise 10 bin TL seviyesinde. Bu durumda en düşük maaşla birlikte emekliler 13 bin TL toplu ödeme alabilecekler. Dul ve yetimler ise yasa gereği dosya bazında hisseleri oranında ikramiye alacaklar.

Emeklilere Yeni Destek Paketi

Yasa koyucu, emeklilerin hayatını kolaylaştıracak bir dizi kampanya açıkladı. TCDD seyahatlerinde %10 indirim, SGK'nın belirlediği sosyal tesislerde %15 indirim, PTTcell ve PTTkargo hizmetlerinde %10 indirim uygulanacak. Ayrıca, emekli kartlarıyla yapılan alışverişlerde çeşitli indirimler sunulacak. Yaz aylarında ise Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar emeklilerin ücretsiz hizmetine sunulacak. Bu düzenlemeler, emekliler.gov.tr web adresinden duyurulacak.

Temmuz'da En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Önceki emekli maaş zamlarına bakıldığında, yılbaşı zamlarının genellikle daha fazla olduğu ve 5’in katları şeklinde yuvarlama yapılarak ödendiği görülmekte. Taban maaş uygulamasında ise 10 bin TL olan maaşın 12.500 veya 15.000 TL’ye çıkarılması tahmin ediliyor.