Kamu bankalarında promosyon yükseltmesi sonrası özel bankalar da yarışa dahil olarak promosyon oranlrını güncelledi. Birçok banka promosyon oranlarını artırmayı tercih etti. Mevcut durumda en fazla promosyon kaç oldu? Temmuz ayında promosyonlar yeniden güncellenir mi? Daha fazla promosyon almak için temmuz ayını beklemek doğru mu?


Konuya ilişkin detayları Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, anlattı. Bayram konuşmasında şu cümleleri kurdu: “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesi yaptığı açıklamada kamu bankalarının emeklilere ödeyeceği promosyon tutarlarının 8 ile 12 bin TL aralığına çıkarıldığını duyurmuştu. Kamu bankalarında yaşanan artışın diğer özel bankalar tarafından da takip edileceğinden bahsetmişti.


Nitekim öyle de oldu, şu anda özel bankalarda promosyonlar 20 bin TL sınırına dayandı diyebiliriz. Kamu bankaları 8 bin ile 12 bin TL arasında, özel bankalar ise 20 bin TL’ye yakın promosyon ücreti veriyor.

EMEKLİLERİN TEMMUZ AYINDA ZAM ORANI KAÇ OLACAK?

Şu anda yüzde 18.72 oranında 4 aylık enflasyon farkı hak edildi. Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamları ise belli olmadı. Aylık yüzde 3’er enflasyon farkı gelse toplamda 6 ayda yüzde 25’lik fark ortaya çıkıyor. SSK ve Bağkur emeklileri için 5 puanlık refah payı artışı bekliyorum. Burada yüzde 30 oranında bir zam yapılabilir.


Memur ve memur emeklileri ise bu dönemde toplu sözleşmeden dolayı 5 puan daha az zam alacak. Memur ve memur emeklileri yüzde 20 zammı hak edeceklerdir. Ama son yıllarda memur emeklileri ile SSK, Bağkur emeklilerin maaş zamları eşitlenmişti. Bu dönemde de memur emeklilerinin zam oranının SSK, Bağkur emeklileri ile eşitleneceğini düşünüyorum. Yüzde 25 olan enflasyon farkına 5 puanlık artış yapılarak yüzde 30 zam yapılacağını tahmin ediyorum.

‘YÜZDE 20 CİVARINDA ZAM’

Memurlara geçtiğimiz dönemlerde 8 bin TL seyyanen zam yapılmıştı. Şu anda en düşük memur maaşı 33 bin TL seviyesinde. O nedenle ben memurlara ilave bir refah payı artışı olacağını düşünmüyorum. Yüzde 20 civarında bir zam yapılacaktır.


TEMMUZ AYINDA PROMOSYONLAR GÜNCELLENİR Mİ?

Temmuz ayına kalmadan bankalarda promosyon ücretleri 20 bin sınırına dayanacaktır. Bankalar TL mevduat bulma yarışında, kendi bankalarına emekli müşteri çekmeleri kendi lehlerine olacaktır.

DAHA FZLA PROMOSYON ALMAK İÇİN BEKLEMEK DOĞRU MU?

Emeklilerimiz temmuz ayını beklemeden gidip anlaşma yapabilirler. Banka değiştirecekler harcama durumları ve ihtiyaçlarına göre bir an önce değişiklik yapabilirler.

'EKSTRA OLANAKLARA BAKMALILAR'

Burada uygun kredi imkanı olup olmadığına, kredi kartı olup olmadığına dikkat etmeliler. Diğer ekstra olanaklara bakmalılar. Sadece internet bankacılığı üzerinden değil şubelere fiziki olarak giderek sormalılar.”

İŞTE PROMOSYON TUTARLARINI GÜNCELLEYEN 3 BANKA!

AKBANK

BIST 100 Tüm Zamanların En Yüksek Haftalık Kapanışını Gerçekleştirdi BIST 100 Tüm Zamanların En Yüksek Haftalık Kapanışını Gerçekleştirdi

SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı emekli maaşını 01 Mayıs – 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Akbank’a geçirenlere 5.000 TL’ ye varan promosyona ilave olarak  2.500 TL chip-para ile birlikte toplamda 17.500 TL civarında ödeme gerçekleştiriyor.

Emekli maaşını ING’ye taşıyanlara 15 bin TL’ye varan promosyona ek otomatik fatura talimatına 3.000 TL’ye varan ilave olarak nakit promosyon ödemesi sağlanıyor. Toplamda 18 bin TL ödeme gerçekleştiriliyor.

YAPI KREDİ

Maaşını Yapı Kredi'ye geçirenlere emeklilere 18.000 TL’ye varan' promosyon ödemesi gerçekleştiriliyor.

GARANTİ BBVA

Emekli maaşını Garanti BBVA’ya geçirenlere emeklilere 15 bin TL ödeme gerçekleştiriliyor.

İŞ BANKASI

İlk emekli aylığı ödemesi için İş Bankası'nı seçmiş olan ya da mevcut emekli maaşını İş Bankası'na geçire SGK emeklilerine (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) 12.000 TL’ye varan promosyon ödemesi yapılmış oluyor.