TCMB’nin gelen son beklenmedik faiz kararı sonrasında TL varlıklarına daha da çok yönelinmeye başlandı. Bankalar mevcut faiz oranlarını da sürpriz bir hamle yaptı. Mevdut durumda bankalarda şu an için mevduat faizleri yüzde 57’ler seviyelerine dayandı.

Diğer bir yandan dövizden KKM hesaplarına geçiş yapanlar için vade sonrası paralarını TL mevduata aktarırsa bankalar çok daha yüksek oranda faiz vaad ediyor. Döviz dönüşümlü KKM hesaplarının TL mevduata geçiş ile beraber faiz yüzde 75 seviyesine kadar ualşıyor.

Peki bankalarda faiz oranlarında yükseliş sürecek mi? Şu anda yüzde 75 faiz oranı ile 1 milyon TL’yi vadeli mevduatta aktarmak isteyen bir kişinin faiz getirisi ne kadar olur?


Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram,açıkladı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası’nın son faiz artışının ardından bankalarda mevduat faizleri yükseldi. Çünkü Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizleri yüzde 53 seviyelerine geldi. Bankalarda şu anda halihazırda mevduat faizleri yüzde 57 seviyelerine kadar çıkmış durumda.


''YÜZDE 60'LARA GELMESİNİ BEKLİYORUZ

Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı regülasyonlar çerçevesinde bankaların kredi büyüme oranları, zorunlu karşılık oranları değiştirildi. Bankaların karlılıkları azaldı diyebiliriz. Bankalar bu yüzden mevduat bulma yarışına girdiler. Merkez Bankası faizleri artırmasa da şu anda yüzde 57 olan mevduat faizlerinin yüzde 60’lara gelmesini bekliyoruz. Mevduat faizlerinde getiri artabilir.

'FAİZLER ARTTIKÇA YENİLENMİŞ OLACAKTIR'

Şu anda vatandaşlar paralarını vadeli mevduata yatıracaklarsa 32 gün vade yapmaları faydalı olacaktır. 32 gün veya 3 ay boyunca bir anlaşma yaparlarsa faiz oranı bu süre boyunca geçerli oluyor. Ancak vadeyi kısa süreli mevduata bağlamak daha faydalı olabilir. Faizler arttıkça her ay mevduat faiz oranları da yenilenmiş olacaktır.

Şu anda TL KKM hesapları vade sonrası yenilenmiyor, yabancı paradan dönen KKM’ler yenilenebiliyor. Döviz cinsi KKM’den çıkanların TL mevduata dönebilmesi için Merkez Bankası bankalara bir kota koydu. Bu hedefi tutturmak isteyen bankalar yüzde 75’e varan faiz getirisi sunuyor. Yüzde 55-57 aralığında olan mevduat faizleri 20 puanlık marj ile birlikte yüzde 75’ler seviyesine çıkabiliyor.

FAİZLER YÜZDE 75’İ DE GEÇECEK Mİ?

Döviz dönüşümlü KKM’den TL mevduata geçeceklere uygulanan faiz daha da artabilir. Çünkü bankalarda regülasyonlar artıyor. Merkez Bankası’nın bir baskısı söz konusu. Politika faizi artmasa bile TL mevduatların artacağını düşünüyorum.

Diyaliz Sonrası Fenalaşan Hastalardan 14'ü Entübe Edildi Diyaliz Sonrası Fenalaşan Hastalardan 14'ü Entübe Edildi

DÖVİZ Mİ, TL MEVDUAT MI? HANGİ YATIRIM ARACAI DAHA MANTIKLI GÖRÜNÜYOR?

Şu anda TL mevduat mantıklı, hatta en iyi getiri sunan yatırım araçlarından biri olarak gösterilebilir. Dövizin de enflasyon oranı kadar bir artışı öngörülüyor. Dövizde yıl sonu itibarıyla en kötü senaryoda yüzde 40 artış olacaktır. Ancak TL mevduatta getiri yüzde 75’ler seviyesine çıktı.

MEVDUATA YÜZDE KAÇ YATIRIM YAPILMALI?

Altın, borsa, dövize göre en fazla getiri şu anda mevduatlarda. Ancak borsa da rekorlar kırmaya devam ediyor. Sıralama olarak mevduat faizi, borsa, altın ve en son olarak da döviz getirisi olarak değerlendirilebilir. Burada ağırlığın mevduat faizinde olması, risk algısına göre de altın ile borsa arasında bir seçim yapılması daha doğru olacaktır. En son seçenek olarak da döviz düşünülebilir. Döviz bu yıl daha az kazandıracak diyebiliriz.

1 MİLYON TL PARASI OLAN YÜZDE 75 FAİZLE NE KADAR KAZANÇ ELDE EDER?

Şu anda 1 milyon TL’yi yüzde 75 faiz oranı ile TL mevduatta değerlendirmek isteyen bir yatırımcının vergilerin düşürülmesi sonrası aylık net kazancı 52 bin 459 TL seviyesinde olacak.” dedi.