Merkez Bankası’nın ekonomik anlamda attığı adımların ardından yükselişe geçen faiz oranları son günlerde aşağı yönde bir seyir izliyor. Özel bankalarda mevduata aktarılan faizler yüzde 60 seviyelerini gördükten sonra kendini geri çekti. Mevcut durumda bankalarda faiz tutarları yüzde 50-55 seviyelerine hareketlilik gösteriyor. Öyleyse faiz neden aşağı yönde bir seyir izliyor? Faiz oranı yüzde 60'ı geçer mi? 

'ZORUNLU KARŞILIK AYIRMAK DURUMUNDA'
Konuyla ilgili sorulara yanıt veren Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, şu açıklamalarda bulundu: “Merkez Bankası tarafından açıklanan istatistiklere göre mevduat faizleri bir miktar geriledi. Bunun başlıca temel noktası Merkez Bankası’nın aldığı önlemler, depo alım ihaleleridir. Son dönemde döviz kredilerinde büyüme oranı yüzde 2’lere kadar sınırlandırıldı. Eğer bankalar bu sınırı aşarsa yıl boyunca zorunlu karşılık ayırmak durumunda.


Şu anda mevduatlarda bir miktar gerileme var. Bankalarda mevduat faizleri yüzde 60 seviyelerine dayanmıştı, faiz oranları gerileme gösterdi. Bankalarda TL likidite fazlası söz konusu. Merkez Bankası depo alım ihaleleri ile piyasadaki likidite fazlasını çekiyor.


'DOLAR ARTIK KAZANDIRMIYOR'

Mevduat faizlerindeki düşüşün asıl sebebi doların artık daha fazla kazandırmamasıdır. 31 Mart seçimlerinden sonra 2 aylık süreçte dolarda kıpırdanma olmadı. Enflasyonun altında bir getiri sundu. Burada TL’ye yönelme var. TL varlıklar daha fazla olduğu için bankaların TL bulma güdüsü azalıyor. O yüzden mevduat faizlerini çok fazla yükseltmiyorlar. Bankalar kendi karlarını maksimize edebilmek için TL mevduat faizlerini bir miktar geri çekti.

BANKAYA 1 MİLYON TL ATANLARIN KAZANCI NE KADAR?

Şu anda bankalar 1 milyon TL için 32 gün vadede 40 bin TL ile 45 bin TL arası ödeme yapıyor. Bu stopajdan sonra net tutardır.

'POLİTİKA FAİZİ ARTABİLİR'

Politika faizi yüzde 50 seviyelerinde sabit tutuldu. Mayıs ayı enflasyonu önümüzdeki ay açıklanacak. Enflasyonda istenilen düzeyde bir aylık azalış olmazsa tekrardan politika faizi artabilir. Ben piyasada faiz oranlarının yeterli seviyede olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası önemli bir değişiklik olmazsa faiz artışına gitmeyecektir.


'DÖVİZ BU YIL KAYBETTİRECEKTİR’

Mevduat faizlerinde kısa zamanlı olarak bir düşüş meydana geldi. Bu orta vade ve uzun vadede parasını mevduata bağlayanlar için fırsattır. Döviz bu yıl kaybettirecektir. Vatandaşlar dolardan TL’ye dönmezse zarar edecektir. Şu anda TL’nin reel getirisi yüksek. 32 gün vade yerine şu anda paranızı 3-6-9-12 aylık bir sürede mevduata bağlarsanız getiriniz daha da yükselir.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Annelere Yeni Destek Paketi Yolda! Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Annelere Yeni Destek Paketi Yolda!

‘ALINAN ÖNLEMLER İŞE YARIYOR’

Merkez Bankası’nın aldığı önlemler işe yarıyor. Ciddi yabancı girişi söz konusu. Ekonomideki kırılganlıklar ortadan kalkmaya başladı. Vatandaşların eğer dolar cinsi ödemesi yoksa ve tasarruf amacıyla dolar tutuyorsa TL’ye geçmelerini tavsiye ederim. Yabancı yatırımcılar TL’nin yüksek getirisinden faydalanmak için ülkemize girmeye başladı" şeklinde değerlendirdi.