Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Yeşilköy'deki THY Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen protokol imza etkinliğinde yaptığı açıklamlarında, Türkiye'nin sosyal devlet olma anlayışıyla hareket edip her alanda vatandaşlarına destek verdiğinin altını çizdi.

"Hizmetlerimize Bir Yenisini Daha Ekliyoruz"

O ilde ekmeğe zam geldi! Bakın ekmek kaç lira oldu O ilde ekmeğe zam geldi! Bakın ekmek kaç lira oldu

En başta engelli bireyler, şehit yakınları ve gazilere yönelik kapsamlı politikalar yürüttüklerine dikkat çeken Göktaş, "Bugün imzalayacağımız işbirliği çerçevesinde protokol imzalamak için bir aradayız. Bu anlamda, Bakanlık olarak hizmetlerimize bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İmzalayacağımız bu protokolün sağlayacağı kolaylıklardan faydalanan engelli, şehit yakını ve gazilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde ifade etti.

Bakan Göktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da söylemiş olduğu, hiçbir vatandaşın devletin şefkat şemsiyesi dışında kalmaması için çalıştıklarını vurguladı.

Topluma Entegre Olma ve Günlük Hayata Katılabilme

Engelli vatandaşların topluma entegre olabilmesi ve günlük hayata katılabilmesi için büyük bir azimle çalıştıklarını belirten Göktaş, "Milletimizin bizlere emaneti olan şehit ailelerimizin ve gazilerimizin her daim yanlarında olduk. Bakanlık olarak tüm imkanlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz. Eğitimden sağlığa, istihdamdan bakım ve rehabilitasyona kadar ihtiyaç duydukları her konuda destek olmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

"2,5 Milyar Ücretsiz Seyahat Gelir Desteği Ödemesi"

Göktaş, sosyal hizmetlerden yararlanan engelli, şehit yakını ve gazilerin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz faydalanmalarını sağladıklarını söyleyerek, şunları sürdürdü:

"Bu kapsamda, 2024 Mart ayı sonuna kadar ulaşım hizmeti veren kurumlara yaklaşık 2,5 milyar lira ücretsiz seyahat gelir desteği ödemesi yaptık. Bunun yanı sıra bugüne kadar 234 bin 759 ücretsiz seyahat kartını, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile vazife malullerimize ulaştırdık. 2015 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliğinde resmi, özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarına devam eden öğrencilere ücretsiz okul servisi imkanı sunduk. THY'yle imzaladığımız protokolle, şehit yakını ve gazilerimiz için yüzde 50 indirimle uçakla seyahat etme imkanı sağladık. Bu hizmetten 2022 Ekim ayından bu yana 32 bin 909 şehit yakını ve gazimiz yararlandı. Benzer şekilde, 2013'ten bugüne 248 bin engelli vatandaşımız bu hizmetten yararlandı." dedi.

Şehit Yakınları İçin İndirim

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ise şehitlerin yakınlarına ve gazilere yönelik özel indirimleri ilgilendiren, ortaklıklarının tamamen engelsiz bir hayata doğru attığı adımların son haritasını oluşturan anlaşmanın imza töreni için bir araya geldiklerini belirtti.

THY'nin yüzde 100 iştiraki olan, 2008'den beri hizmet veren Anadolu Jet'in geçen yıldan itibaren "AJet" olarak havacılık hayatına başladığını aktaran Bolat, bugün filosunda 95 uçakla, 30 ülkede 89 noktaya uçuşları olan bir ağa sahip olduklarını kaydetti.

Aynı zamanda AJet'in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Bolat, şirketin, şehit yakınları, gaziler, gazi yakınları ve engelli yolcular için özel kolaylıklar ve indirimler sağlayacağını vugrulayarak, "Şehit yakınlarımıza, gazilerimize ve gazi yakınlarımıza yurt içi uçuşlarda yüzde 50, yurt dışı uçuşlarda ise yüzde 20 indirim sağlayacağız. Bu indirimlerden bugünden itibaren ofislerimiz veya çağrı merkezlerimizden faydalanabilecekler" şklinde konuştu.

Engelli Vatandaşlar İçin İndirim

Engelli yolcular için de benzer indirimlerin sağlanacağını vurgulayan Bolat, "Engelli vatandaşlarımız da yurt içi uçuşlarda yüzde 20, yurt dışı uçuşlarda ise yüzde 25 indirimden faydalanacaklar. Milli bayrak taşıyıcı marka olmanın bilinciyle şehit yakınları, gaziler ve engelli vatandaşlarımıza verdiğimiz desteği arttırarak sürdüreceğiz" diye konuştu.

Bolat, THY'nin 2018 yılında başlattığı işitme engelli vatandaşlara destek olmak amacıyla hayata geçirilen "Görüşlü Çağrı Merkezi" hizmetinden bugüne kadar 200 bine yakın vatandaşın yararlandığına dikkat çekti.

Son dönemde Avrupa'da hava trafiğinde yaşanan yoğunluk ve hava şartlarındaki değişikliklerin uçuş operasyonlarında gecikmelere yol açtığının altını çizen Bolat, Avrupa havalimanlarının performansının Türkiye'deki havalimanlarına kıyasla daha düşük olduğunu da vurguladu.

AJet Genel Müdürü Kerem Sarp ile Bakanlık yetkililerinin de bulunduğu törende Bakan Göktaş'a şirketin model uçak maketi sunuldu.