Haziran Ayı Seminer Döneminde Öğretmenlerin Alacağı Ücretler Belli Oldu Haziran Ayı Seminer Döneminde Öğretmenlerin Alacağı Ücretler Belli Oldu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Dünya Arı Günü için bir meaj paylaşarak, Türkiye'nin, bal üreticiliğinde dünyada 2'nci olduğunu vurguladı.

'KOVAN BAŞINA İLAVE DESTEKLER VERİLECEK'

Bakan Yumaklı, arıcıların 2003'ten itibaren desteklerden yararlandığını ve sektöre 2023'e kadar 1,6 milyar lira destek sağlandığını belirterek, "Verilen desteklerin de etkisiyle arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletme sayısında büyük artışlar kaydedildi. 2002'de 74 bin ton olan bal üretimimiz 2023'te 115 bin tona çıktı. Söz konusu dönemde arılı kovan sayımızı da 4,1 milyondan 9,2 milyona çıkarttık. Amacımız, kovan sayılarını artmasının yanında kovan başına alınan balın veriminin ve kalitesinin de artmasını sağlamak" ifadelerine yer verdi.

Yumaklı, Bakanlık olarak çalışmalarını 5 ana eksende devam ettiklerinn atlını çizerek, "Bunlar verimlilik, kalite, sürdürülebilirlik, kayıtlılık ve sektöre yatırım. Arıcılıkta da bu 5 ana eksen etrafında adımlar atacağız. Bu kapsamda yeni destekleme modelimizde gezginci arıcılar ile genç ve kadın üreticilerimize kovan başına ilave destekler verilecek" şeklinde konuştu.

'ARILAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ EN AZA İNDİRECEĞİZ'

İklimsel durumlar bal arıları üzerinde etkilerine yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalara imza atıldığını söyleyen Yumaklı, şun cümlelere yer verdi:

"İklim değişikliğinin arılar üzerindeki etkilerinin bertaraf edilmesi amacıyla Arıcılık Eylem Planı'nın hayata geçirilmesi için çalışmalara başladık. Bunu, ilgili kamu kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör temsilcileriyle bir araya gelerek yapacağız. Bölgesel ırk ve ekotiplerle yapılan arıcılığın geliştirilmesi, bitki örtüsünün korunması, arıcılık yönetimi, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi konuları kapsayacak eylem planıyla, iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuzlukların arılar üzerindeki etkisinin en aza indirilmesini amaçlayacağız." dedi.