O ilde ekmeğe zam geldi! Bakın ekmek kaç lira oldu O ilde ekmeğe zam geldi! Bakın ekmek kaç lira oldu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde düzenlenen 2023 YLSY bursiyerlerine yönelik "Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri" programında konuştu. Bakan Tekin, bursiyerlere sahip oldukları fırsatın önemini vurgulayarak, "İnşallah sizler sahip olduğunuz nimetlerin, bu büyük imkanın farkına varıp ona göre kendinizi yetiştirirsiniz. Bu ülkeye borcumuz var hepimizin. Kendinizi iyi yetiştirip, bu ülkeye borcunuzu ifa edersiniz." dedi.

"Türkiye ile İlgili Çalışma Yapılmamalı"

Bakan Tekin, yurt dışına gönderilen bursiyerlerin bulundukları üniversitelerde Türkiye ile ilgili çalışmalar yapmasını uygun bulmadığını belirtti. Tekin, "Yurt dışına gönderdiğimiz kişinin, bulunduğu üniversitede Türkiye ile ilgili bir çalışma yapmasını ben açıkçası çok iyi niyetli bulmuyorum." diyerek, bu konudaki hassasiyetini dile getirdi.

"1416 Mağduru Oldum"

Tekin, üniversiteden mezun olduktan sonra yurt dışına gitmek için başvurduğunu ancak 28 Şubat sürecinde bu talebinin reddedildiğini anlattı. "1416 mağduru" olduğunu söyleyen Tekin, bu burs programı ile ilgili geçmişte yaşadığı zorlukları ve yapılan yenilikleri dile getirdi. "2014 yılında, 1416 sayılı kanunla ilgili çok sayıda yenilik ve düzenleme yaptık," ifadelerini kullandı.

"FETÖ Belasına Karşı Mücadele Ettik"

Bakan Tekin, FETÖ'nün bursiyerler üzerinde vesayet uygulamaya çalıştığını belirterek, bu konuda alınan tedbirleri anlattı. "2013 yılında ben bakanlıkta müsteşar olunca, kendi tecrübemle ve başımdan geçen olayın da etkisiyle o zamanki bakanımız Sayın Naci Avcı'ya, '1416 bursunu revize etmemiz gerekiyor.' dedik," dedi.

Bursiyerlerin Başarıları Ülkemizi Temsil Edecek

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Fethi Fahri Kaya da 27 kamu kurumu ve 81 üniversiteden gelen talepler doğrultusunda açılan ilana, 9 bin 309 başvuru yapıldığını, 2 bin 550 adayın sözlü mülakata çağrıldığını belirtti. Kaya, "Kursiyerlerimiz başarıları sayesinde kazandıkları bu bursla belki de hayatlarının en önemli eşiğini geride bıraktılar. Onların bundan sonraki başarıları ise artık bizim ülkemize dair hayallerimizi süsleyecek." dedi.