Diyarbakır’da yalnızca Kürtçe hizmet vereceğini açıkladığı konuşulan kafe sahibine gözaltı! Diyarbakır’da yalnızca Kürtçe hizmet vereceğini açıkladığı konuşulan kafe sahibine gözaltı!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarındaki mülakat uygulamasının kaldırılması ve Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Tekin, mevcut durumda öğretmen atamalarında mülakatın yüzde 100 etkili olduğunu belirtirken, bu etkinin yüzde 50'ye düşürülmesi için bir düzenleme yapıldığını ifade etti. Ancak bu düzenlemeye karşı çıkanların, mülakata ilişkin çelişkili bir tavır sergilediğini dile getirdi.

Mülakatın tamamen kaldırılmasının gündemde olmadığını vurgulayan Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bürokratik sürecinin tamamlandığını ve TBMM'deki Milli Eğitim Komisyonu'nun gündemine geleceğini söyledi. Kanunun Genel Kurul'a gelmeden önce komisyonda tartışılacağını belirtti.

Ayrıca, eğitimde şiddet konusunun sadece yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğine işaret eden Tekin, toplumda farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekti.