Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında mülakat sürecinde torpil yapılamayacağını vurguladı. Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında konuşan Bakan Tekin, mülakat sistemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Meteoroloji’den 6 Kente Kuvvetli Yağış Uyarısı: Su Baskını ve Ulaşımda Aksamalar Yaşanabilir Meteoroloji’den 6 Kente Kuvvetli Yağış Uyarısı: Su Baskını ve Ulaşımda Aksamalar Yaşanabilir

"Sistem Torpile Müsaade Etmez"

Bakan Tekin, öğretmen atamaları öncesinde yapılacak mülakatlarda kimsenin torpil yapamayacağını belirterek, "Ben dahil kimse torpil yapamaz. Sistem buna müsaade etmez. Normalde şu ana kadar bana birçok isim gelmesi lazımdı ama bir tane bile gelmedi. Başkasına da gidemezler. Milletvekillerimiz dahil kimse bize böyle bir talepte bulunmadı. Bu sınavın objektif, şeffaf ve adil olması için her türlü tedbiri aldım. Buna rağmen öngöremediğimiz bir adaletsizlik olursa, gereğini yaparım" dedi.

Mülakat Sistemi Nasıl İşleyecek?

Tekin, sınava girecek öğretmen adaylarının kendi isimleriyle değil, kod numaralarıyla sınava gireceğini ve jüri üyelerinin adayları tanımayacağını belirtti. Adayların sınav esnasında elektronik ortamda bir tuşa basarak sorulara erişeceğini ve verdikleri cevapların parametreler ışığında notlandırılacağını açıkladı.

Sınavın şeffaflığını sağlamak amacıyla alınan önlemler hakkında bilgi veren Tekin, "Aday, sınavdan çıkarken verdiği cevabı yazıp imzalayacak. Görüntülü kamera kaydı da var ve itirazlara açık. Alınabilecek tüm tedbirleri aldık. Bütün bunlara rağmen bir yanlışlık yapılırsa, gereğini yapacağız" dedi.

Öğretmenlik Akademisi

Bakan Tekin, öğretmen yetiştirme süreciyle ilgili olarak, "Türkiye'de öğretmen yetiştirme sürecine bakmak lazım. Ortaöğretim mezunu kişilerin öğretmen olduğu bir süreçten başlıyoruz. Artık lisans eğitiminin yanında gerekli formasyonların olduğu bir süreç öne çıkıyor. Lisans eğitimini bitiren kişilere 600 saate kadar eğitim veren ülkeler var. Bizde ise lisansı bitiren arkadaşımız Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda 90 saat uygulama eğitimi alıyor" diye konuştu.