Bursa'da bakan ve ünlü işadamlarının isimlerini kullanarak kendilerini emlakçı olarak tanıtan bir dolandırıcı çetesi, köy köy dolaşarak köylülerin ev ve arazilerini hileli yöntemlerle ele geçirdi. Çete üyeleri, köylüleri lüks araçlarla gezdirip lüks otellerde konaklatarak güvenlerini kazandıktan sonra sahte belgelerle onların mallarını kendi üzerlerine geçirip üçüncü kişilere sattı.

Bu 15 kişilik çete, özellikle yaşlı köylüleri hedef alarak kendilerini emlakçı olarak tanıttı. Lüks araçlarla gezdirip, lüks yerlerde konaklatarak köylülerin güvenini kazandı. "Arsanı veya konutunu bize ver, para hazır" diyerek köylüleri kandırdıktan sonra noter huzurunda sahte belgelerle işlemler yaptılar ve köylülerin mallarını kendi üzerlerine geçirerek kısa sürede başkalarına sattılar. Yaklaşık 50 kişiyi kandıran çete, toplamda 1 milyar lira değerinde ev ve araziyi hileli yollarla ele geçirdi.

85 yaşındaki bir köylü, çetenin tuzağına düşerek 575 bin dolarlık bir senet imzalamak zorunda kaldı. Çete üyeleri, yaşlı adama çocuklarının dava açmasını önlemek için sağlık raporu alınması gerektiğini söyleyerek senedi imzalattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İspanyol Gazeteciye Sert Yanıt: "Başını Sallama Ben Sallamıyorum" Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İspanyol Gazeteciye Sert Yanıt: "Başını Sallama Ben Sallamıyorum"

Ercan Özdemir ve Engin Elgün isimli dolandırıcılar hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından toplam 11 yıl hapis ve 480 bin lira para cezasına çarptırıldılar. Ercan Özdemir'in 77 ayrı olaydan toplam 63 yıl ceza aldığı ve dosyalarının 9 yıldır Yargıtay'da onay beklediği öğrenildi.

Dolandırılan köylüler arasında yer alan İbrahim Kıran, 14 milyon liralık arazisini çeteye kaptırdı. Kıran, çetenin kendisini lüks araçlarla gezdirip, Kadir Topbaş’ın yeğeni olduklarını söyleyerek kandırdıklarını ve satış gerçekleştikten sonra parayı almadığını, tehdit edildiğini belirtti. Bir diğer mağdur Evren Öztürk ise, Engin Elgün'ün köy köy dolaşarak köylüleri dolandırdığını, özellikle Kadir Topbaş’ın yeğeni olduğunu söyleyerek güven kazandığını ve ardından dolandırdığını ifade etti.