Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 112'nci Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında düzenlenen Filistin Özel Oturumu'nda İsrail temsilcisinin konuşmasını beklemeden salondan ayrıldı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen 112. Uluslararası Çalışma Konferansı'na katılan Işıkhan, Filistin Özel Oturumu'nda yaptığı konuşmada, bakanlara ve sendikalara "Ses yükseltmek ve tepki göstermek için daha ne bekleniyor?" diye seslenerek İsrail'e karşı boykot çağrısında bulundu.

Işıkhan, kendisinden sonraki konuşmacılar arasında, İsrail'in BM Nezdinde Cenevre Daimi Temsilciliği Hukuk Müşaviri Yeela Cytrin'in olması üzerine tepki olarak salondan ayrıldı.

Topluca Salonu Terk Ettiler

Resmi Gazete'de yayımlandı: Rekabet soruşturmalarında değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı: Rekabet soruşturmalarında değişiklik

İsrail temsilcisi Cytrin'in konuşmasına başladığı sırada, Türk heyeti de birçok ülke temsilcisiyle birlikte salonu topluca terk ederek İsrail'i protesto etti.

Bakan Işıkhan, tepkisiyle ilgili değerlendirmesinde, Filistinliler'in yaşadığı vahşet karşısında tepkisiz kalmayacaklarını belirterek, "İsrail'in saldırılarını uluslararası platformlarda dile getirmeye devam ediyoruz. İsrail yetkililerinin kendilerini temize çekme ve haklı gösterme çabalarını boşa çıkartmak için böyle bir tepki gösterdik. Vicdanları kanatan zulüm karşısında Türk halkının sesi olmaya çalıştık." dedi.