Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) üyeliği konusunu ele aldı ve bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Habertürk TV'de Sena Alkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda Mehmet Yeşilkaya, Abdullah Ağar ve Ferhat Ünlü'nün sorularını yanıtlayan Fidan, Türkiye'nin dış politika rotasını ve BRICS ile olan ilişkilerini değerlendirdi.

BRICS Üyeliği ve Türkiye'nin Dış Politikası

Fidan, Türkiye'nin BRICS'e üye olup olmayacağı sorusuna şu şekilde yanıt verdi: "Cumhurbaşkanımızın vizyonu çerçevesinde uyguladığımız politikada eksen kayması gibi bir konuyu gündemimizden çıkaralı çok oldu. Bizim kendi menfaatimiz, ilkelerimiz, dur

Bakan Fidan'ın Açıklamaları: Türkiye BRICS'e Üye Olacak mı?

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Habertürk TV'de katıldığı programda Türkiye'nin BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) üyeliği konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Sena Alkan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda Fidan, Türkiye'nin dış politika stratejisi ve BRICS ile olan ilişkilerini değerlendirdi.

Erdoğan, Özel ve Bahçeli yemekte bir araya geldi! Özel'den KKTC Büyükelçisi Metin Feyzioğlu'na eleştiri Erdoğan, Özel ve Bahçeli yemekte bir araya geldi! Özel'den KKTC Büyükelçisi Metin Feyzioğlu'na eleştiri

Türkiye'nin BRICS İlişkileri

Fidan, BRICS üyesi ülkelerle ilişkilerin önemine vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı: "BRICS üyesi ülkelerle ilişkilerimizi iyi tutmaya çalışıyoruz. Dış ticaret hacminin en yüksek olduğu iki ülke Çin ve Rusya, BRICS üyesi. Ülkemizin dış politika rotasını daha sağlıklı yürütebilmek için bu çerçevede bakmak lazım. İlişkimiz var, görüşmelerimizi, müzakerelerimizi yapıyoruz BRICS üyesi ülkelerle."

BRICS'in Önemi ve Türkiye'nin Yaklaşımı

Fidan, BRICS'in ekonomik amaçlı bir platform olduğunu belirterek, bu platformun diğer ekonomik işbirliği örgütlerinden farkını şöyle açıkladı: "BRICS, ekonomik amaçlı bir platform. Kural temelli, yapısal bir hali yok. BRICS'in AB'ye nazaran farklı ve güzel tarafı bütün medeniyetleri, ırkları bünyesinde barındırıyor olması. Biraz daha kurumsal hale dönüşebilirse ciddi fayda üretir."

Türkiye'nin Ekonomik İttifak Arayışları

Fidan, Türkiye'nin AB üyelik süreci ve diğer ekonomik işbirliği platformlarındaki konumunu da değerlendirdi: "Bizim AB ile olan ilişkilerimizin seyrinde bugünkü durumda olmasaydık, AB ileri adım atma konusunda irade koyabilseydi, aslında bizim buradaki belli konulara bakış açımız daha da değişebilirdi. Şu anda NATO'da askeri ittifak konusu var. Ekonomik ittifak alanı aynı şekilde somut hale gelmiş değil. Dolayısıyla arayışlarımız devam etmiş durumda."

BRICS ve Türkiye'nin Stratejik Hedefleri

Fidan, BRICS'in bir gümrük birliği, ortak para birimi veya serbest ticaret anlaşması gibi yapısal unsurlarının olmadığını, ancak kredi verme sistemi ve yerel para birimiyle ticaret gibi konularda çalışmalar yaptığını belirtti. Türkiye'nin de bu tür ekonomik stratejilere taraf olduğunu ve dolarsızlaşma çalışmalarını takip ettiğini ifade etti.