Geçtiğimiz hafta İsveç'in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye aleyhine gerçekleştirdikleri eylem görüntüleri büyük bir krize sebep olmuş tepkileri de beraberinde getirmişti. İlgili eyleme tepkiler henüz devam ederken İsveç polisinin “Türk büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılacağı” iddia edilen gösteriye izin vermesine yönelik haberler yeni bir krize neden oldu.

Yaşananların ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı İbrahim Kalın, Adelet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop tepkilerini dile getirdi. Bugün de basın açıklaması gerçekleştiren Bakan Akar, gelinen noktada  İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi ve anlamı kalmadığını bu sebeple de ziyareti iptal ettiklerini belirtti.

 “Bizim tek isteğimiz bu muhtıradaki taahhütlerin yerine getirilmesi. İsveç ve Finlandiya’nın kendine düşen görevleri, ev ödevlerini yapmalarını bekliyoruz” 

“Bunlara karşı hareketsiz kalmak, tepki göstermemek kabul edilemez. Bunların mutlaka gereğinin yapılması, tedbir alınması gerekirdi”

“Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye’ye yönelik bu alçak, iğrenç eylemler sonunda hiçbir tedbir alınmadığını üzülerek müşahede ettik. Dolayısıyla bu geldiğimiz noktada İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik”