6 saat süren ameliyata rağmen bademciklerinin alınmadığı ortaya çıktı.

Ailenin en küçük çocuğu olan Cihangir,belli süredir antibiyotik tedavisi içerisindeydi.1,5 yıl süren bu tedavi sonuç vermedi.Uyumakta zorlanan Cihangir,ateşlenince ailesi onu Yalova Devlet Hastanesi'ne götürdü.Hastanede Cihangir'e, bademcik iltihabı ile orta kulak enfeksiyonu teşhisi konuldu.Aile daha sonra çocuklarını özel bir hastaneye götürdü.Özel hastanede bademcikleri ile geniz eti alınması planlanan Cihangir'in aynı zamanda kulaklarına tüp takılacağı da belirtildi.6 saat süren bu ameliyata  giren ancak taburcu olduktan 10 gün sonra rahatsızlanan Cihangir'in bademciklerinin alınmadığı şok bir şekilde ortaya çıktı.

Ameliyatı 4-5 saat süren Cihangir'in ailesi önceden yaşadıkları olaylardan dolayı süreçten çok korktuklarını anlattı.Ve şu açıklamaları yaptı:

"Geniz eti ile bademciği büyüdüğü için boğulmalar oluyordu. Çok horluyordu, sürekli ateşleniyordu. Bundan dolayı da bir an önce ameliyat olması için özel hastaneye götürdük. Doktorumuz da boğazına baktığında bademciğinin büyüdüğünü gördü. 'Bunu bir an önce ameliyat etmemiz gerekiyor' dedi. Çocuğun ağız yapısının değişmeye başladığını söyledi. Biz de ameliyat olmasına karar verdik. İki gün sonra ameliyata alındı. Çocuk 4-5 saat ameliyatta kaldı. Narkozdan sonra ayılma süreci falan yaklaşık 6 saat sürdü" 

24 aralıkta ameliyata alındığını belirten aile,"10 gün sonra çocuk tekrar ateşlendi, gece devlet hastanesine götürdük, acil doktoru, 'Çocuğun bademcikleri çok kötü olmuş' deyip, bademciğinin çok şiştiğini, bundan dolayı ateşlendiğini söyledi. Biz de o anda şaşkınlık içerisinde, 'Nasıl? Bu çocuğu 10 gün önce ameliyat ettirdik. Bademcikleri ve geniz eti alındı. Kulağına tüp takıldı' dedik. Doktor, 'Hayır, bademciği alınmamış, duruyor' dedi. Şok yaşadık. Ertesi gün çocuğu tekrar farklı bir özel hastaneye götürdük. Orada da bademciğinin alınmadığı tespit edildi" diye açıklama yaptı.

Bunlardan sonra ameliyatı yapan doktora giden aile şunları aktardı :

"Hiçbir şey söylemedik, 'Hocam bu çocuğu bir kontrol edin, ameliyattan sonra yine rahatsızlanıyor, ateşleniyor' dedik. Bademciğinin olduğunu kendisi de gördü. Dönüp bize, 'Bir yanlış yapmışız. Bademciğini almayı unutmuşuz' şeklinde konuştu.”

Bu konuşmaların üstüne hatasını telafi etmek isteyen doktor yeni ameliyat önerdiğini aktaran Tosun,"Bu çocuk 3,5 yaşında. 1,5 senedir antibiyotik tedavisi görüyor. Bu çocuğu entübe ettiniz, 3 saat boyunca narkoz verdiniz. 3,5 yaşındaki bir çocuğun böbrekleri ne kadar dayanır antibiyotiğe? Tekrar entübe edeceksiniz, narkoz vereceksiniz. Bu, büyük bir sorumsuzluktur. Nasıl unutulur? Bu hastaneye, çocuğumun bademcik şikayeti ile gittim. Bademciğini almıyorsun, kulağına tüp takıyorsun ve geniz etini alıyorsun. Nasıl unutulabilir bu? Daha büyük bir sorunla karşılaşsak ne olurdu? Bunun vebalini, günahını kim çekecekti? Bir baba olarak ben mi çekecektim, doktor mu çekecekti, özel hastane mi çekecekti? Şikayetçiyim. Sağlık Bakanlığı'na, Sağlık İl Müdürlüğü'ne gerekli şikayetlerimi yapacağım" açıklamasını yaptı.

DOKTOR İDDİALARI KABUL ETMİYOR!

Ameliyatı gerçekleştiren doktor H.H. ise iddiaları kabul etmedi.Bademcikleri bilinçli almadığını belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı olan doktor H.H. yazılı açıklama da yaparak, "Hastamıza geniz etinin alınması, artı her iki kulak zarına tüp takılması ve bademcik ameliyatı planladık, ameliyat sırasında bademciklerin iltihaplı olduğunu görünce almaktan vazgeçtim. Çünkü bademciklerin iltihaplıyken alınması ameliyat sonrası kanama riskini artırmaktadır. Geniz etinin alınması ve kulak zarına tüp takılması ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirerek hastayı komplikasyonsuz şifa ile taburcu ettik" ifadelerini kullandı.

Ek olarak hastanenin operasyon sonrası düzenlediği epikriz raporunda; Abdülhamit Cihangir Tosun'un, bademciklerinin ve geniz etinin alındığı, her iki kulağına da tüp takıldığı ve ameliyat ücretlerinin aileden tahsil edildiği bilgisi de yer aldı.