Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pençe Harekat bölgesinde çok yakında kilidi kapatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pençe Harekat bölgesinde çok yakında kilidi kapatıyoruz

Kayseri'nin İncesu ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını yaktıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan 4 lise öğrencisi, mahkeme tarafından beraat ettirildi. Olay, geçen yıl 26 Ekim'de meydana gelmişti.

Lise 12'nci sınıf öğrencileri A.K., A.N., H.E. ve E.K., bir arada bulundukları sırada Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını ateşe verdi. Olay, sosyal medyada paylaşılmasının ardından büyük yankı uyandırdı ve 4 öğrenci jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemleri tamamlanan öğrenciler, adliyeye sevk edildi. "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan tutuklanan öğrenciler, daha sonra adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

İncesu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame düzenlendi. İncesu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 4 sanık hakkında "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan ceza istendi.

Geçen yıl kasım ayında İncesu Asliye Ceza Mahkemesi'nde kapalı oturumda ilk kez hakim karşısına çıkan sanıklar, adli kontrol tedbiri ile tahliye edildi. Davanın karar duruşmasında sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Sanıklar mahkemede verdikleri ifadede, "Atatürk'ün fotoğrafını yerde gördük. Atatürk'ün fotoğrafının yerde durmasını istemedik. Bu nedenle yaktık. Beraatimizi istiyoruz," dedi.

Mahkeme hakimi, 4 lise öğrencisinin "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.