Türkiye genelinde atanmayan ve mülakatlarda KPSS puanlarına rağmen elenen öğretmenler, Ankara Ulus Meydanı'nda bir araya gelerek seslerini duyurmaya hazırlanıyor. 18 Kasım 2023 tarihinde saat 13.00'te gerçekleşecek eylemin başlığı "Mülakatsız 100 Bin Atama" olarak belirlendi.

Büyük gün geldi! Türkiye'nin grubu belli oldu Büyük gün geldi! Türkiye'nin grubu belli oldu

2023 KPSS puanlarıyla henüz gerçekleşmeyen öğretmen atamaları, atanamayan öğretmenlerin uzun süredir beklediği bir konu haline geldi. Seçim öncesinde iktidarın verdiği mülakatların kaldırılacağı sözleri, seçim sonrasında rafa kaldırıldı. Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarına göre, öğretmen atamalarında mülakatın devam edeceği ve KPSS puanı ile mülakatın ağırlıklarının yüzde 50-50 olacağı belirtildi.

Images (9)-4

Öğretmenler, mülakat sürecinin adaletsizliklere ve usulsüzlüklere neden olduğunu düşünerek, 18 Kasım'da yapılacak eylemde mülakatların kaldırılmasını talep edecekler. Aynı zamanda öğretmenler, mülakat sırasında yapılabilecek hataları sıralayarak bu sürecin güvenilirliğine dikkat çekecekler.

Atama bekleyen öğretmenler, seçim vaadine rağmen mülakatın devam etmesini eleştiriyor ve bu durumun atanacak adayları zan altında bırakacağına dikkat çekiyor. Eylemde öğretmenler, Yusuf Tekin'e yöneltilen "Jürilerin mülakatçı eğitimine sahip olup olmadığı" sorusuyla birlikte şaibeli atamalara karşı çıkacak ve adaletli bir atama süreci talep edecekler.