Deneyimli ekonomist Dr. Şeref Oğuz, iş dünyası ve Ankara kulislerinden aldığı bilgiler ışığında, asgari ücretin yılda iki kez yükseltilmesine işverenlerin ve hatta Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) gibi önemli kuruluşların sıcak baktığını ifade etti. Dr. Oğuz, "Mayıs ayında enflasyonun zirveye ulaşması bekleniyor. Haziran ayında ise asgari ücret yeniden ele alınacak" dedi.

Enflasyon Karşısında Asgari Ücretin Düzenlenmesi Zorunlu

Merkez Bankası'nın raporlarına atıfta bulunan Oğuz, enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşacağının öngörüldüğünü ve bu durumun çalışma barışını korumak adına asgari ücrette bir düzenlemeyi zorunlu kıldığını belirtti. İstanbul gibi büyükşehirlerde asgari ücretle çalışacak personel bulma zorluğuna değinen Oğuz, bölgesel asgari ücretin de değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Recep Tayyip Erdoğan ve Özgür Özel görüşmesinin ana konuları belli oldu Recep Tayyip Erdoğan ve Özgür Özel görüşmesinin ana konuları belli oldu

Bölgesel Asgari Ücret Değerlendirmesi

Asgari ücretin bölgesel farklılıklar gösterip göstermeyeceği konusunda da değerlendirmelerin yapıldığını belirten Oğuz, "Bingöl'deki asgari ücretle İstanbul'daki asgari ücret aynı mı olmalı, bölgesel asgari ücret uygulanır mı?" sorularının gündemde olduğunu ifade etti. Haziran ayının bu konuda önemli kararların alınabileceği bir dönem olacağını dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı'nın Tavrı

Dr. Oğuz ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, asgari ücrete ikinci bir zam yapılmasına karşı olduğunu aktardı. Orta Vadeli Program'da bu yönde bir düzenlemenin yer almadığını belirten Oğuz, buna rağmen çalışma barışının korunması ve istihdam kaybının önlenmesi amacıyla ikinci bir zam yapılmasının beklendiğini ifade etti.