İzmir'de Olası Bir Depremde Deniz Kentin İçine Girecek İzmir'de Olası Bir Depremde Deniz Kentin İçine Girecek

Asgari ücrete ek zam beklentisi yükseliyor

Yüksek enflasyon karşısında alım gücü düşen milyonlarca çalışanın gözü, temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret artışında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ara zam ihtimalini kesin bir dille reddetse de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Özgür Özel'in görüşmesi sonrası bu konu tekrar gündeme geldi.

Türk-İş: açlık sınırı 18 bin 969 TL

Türk-İş'in mayıs ayına ilişkin açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı raporuna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 18 bin 969 TL'ye ulaştı. Rakam, mevcut asgari ücretin oldukça üzerinde.

Besar: açlık sınırı 25 bin TL'yi aştı

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR), haziran ayı açlık sınırı raporunu paylaştı. Rapora göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesi için gerekli olan aylık harcama tutarı 25 bin 374 TL olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 30 bin 210 TL olarak hesaplandı.

Olası zam senaryoları masada

Emekli ve memurların maaş zamları için beş aylık enflasyon farkı netleşti ve emeklilere yüzde 22,72 zam kesinleşti. Temmuz ayında, bu zam oranına refah payı veya seyyanen zam eklenip eklenmeyeceği belli olacak. Ekonomi yönetimi, konuya ilişkin henüz net bir açıklama yapmadı.

Özgür Özel'den asgari ücret çıkışı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, asgari ücretlilere ara zam ve emeklilerin temmuz zammı konularının gündeme geldiğini belirtti. Özel, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bu konuda umutlu bir işaret almadıklarını ve asgari ücrete zam yapılmaması durumunda en sert tepkiyi göstereceklerini ifade etti.

Temmuz yerine eylül gündeme geldi

Bazı çevrelerde, asgari ücrete ara zammın yılın ortasında değil, sonlarına doğru yapılabileceği konuşuluyor. Mevcut bilgilere göre, temmuz ayında ara zam yapılmayacağı kesinleşti. Ancak, eylül ayında bir düzenleme olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.