İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İki Müdür Yardımcısı Hakkında Soruşturma Başlattı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İki Müdür Yardımcısı Hakkında Soruşturma Başlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünya genelinde çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması için çalışmaların hızla yürütüldüğünü açıkladı. Şimşek, bu verginin alınmaması durumunda başka ülkelerin vergi alma hakkına sahip olacağını belirtti.

Şimşek, 2021 yılında OECD'nin organizasyonu kapsamında yaklaşık 140 ülkenin küresel asgari kurumlar vergisi konusunda mutabık kaldığını ifade etti. Bu mutabakatla, yıllık konsolide hasılatı 750 milyon euroyu aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergilendirilen ülkelerdeki faaliyetlerinin asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutulması öngörüldü. Şimşek, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere 30'dan fazla ülkenin 2024 yılı kazançlarına bu vergiyi uygulamaya başladığını belirtti.

Türkiye'de de bu uygulamaya geçilmemesi halinde vergileme hakkının başka ülkelere devredileceğini vurgulayan Şimşek, bu nedenle asgari kurumlar vergisi uygulamasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerden vergi alınması için düzenleme yapılması gerektiğini belirten Şimşek, alternatif modeller üzerinde çalışıldığını ve hazırlıkların son aşamaya geldiğini açıkladı.